Урок № 55 Розв’язування задач з теми Механічна робота


Тема уроку: Розв’язування задач з теми Механічна робота

Мета уроку: узагальнити й систематизувати знання про механічну роботу та потужність, формувати навички розв'язувати задачі, аналізувати процеси, розкривати їх фізичний зміст; розвивати в учнів уміння мислити, забезпечити творчу активність на уроці; виховувати працелюбність, уважність, активність, навички самоконтролю.
Обладнання: мультимедійний проектор, комп'ютерна презентація, картки із задачами
Тип уроку: формування вмінь та навичок




Хід уроку :
      I.      Організаційний момент
   II.      Актуалізація опорних знань
Гра «Голова думаєрука відповідає»
Якщо сила в озвученому випадку виконує роботу, учні піднімають вказівний палець; якщо сила не виконує роботи, то тримають кулачок.
•    Сила тяжіння, що діє на м'яч, який лежить на землі.
•    Сила опору, що діє на камінь, який падає з деякої висоти.
•    Сила пружності, яка виникає при розтягу­ванні пружини.
•    Виштовхувальна сила, що діє на камінь, який підіймають із дна річки.
•    Сила тяги автомобіля, який рухається пря­молінійно.
•    Сила тяжіння, що діє на супутник, який ру­хається навколо Землі.
•    Сила тертя, що діє на автомобіль, який гальмує.
III.      Мотивація навчальної діяльності
IV.      Розв’язання задач
                            V.      Усна лічба
А, Дж
?
100
25
F, Н
2
?
5
l, м
0,5
20
?
                        VI.       

Тестовий контроль знань

Варіант 1
1.       Учень стверджував, що тримаючи ранець з підручниками, він виконував механічну роботу. Чи правильно це?
а) так;         б) ні.
2. Яку буквою позначають механічну роботу?
     а) F;            б) N;           в) А.
3. Коли робота дорівнює добутку модуля сили на переміщення?
     а) коли сила і переміщення спрямовані однаково;
     б) коли сила і переміщення напрямлені у протилежні боки;
     в) коли сила і переміщення паралельні;
     г) коли сила і переміщення перпендикулярні.
4. Яке число слід записати замість крапок у вираз 250 мДж = … Дж, щоб виконувалася рівність?
     а) 2500;                б) 25;          в) 0,25.
5. На яку відстань можна перемістити тіло під дією сили 8 Н, виконавши роботу 16 Дж?
     а) 0,5 м;               б) 2 м;        в) 128 м.
6. Що прийнято за одиницю вимірювання роботи?
     а) ньютон;           б) ват;         в) джоуль.
7. Від чого залежить значення механічної роботи?
     а) від сили, яка діє на тіло;
     б) від шляху, пройденого тілом;
     в) від значень сили і шляху, на якому діє сила.
8. У якому випадку виконується механічна робота?
     а) на столі лежить підручник;
     б) супутник рухається по коловій орбіті навколо Землі;
     в) хлопчик піднімається сходами.
9. У скільки разів 1 МДж більший ніж 1 Дж?
         а) 1000;                б) 10000;              в) 1000000.
     10. Знайдіть значення механічної роботи, що виконує сила 5 Н на шляху 10 м.
         а) 50 Дж;              б) 2 Дж;               в) 10 Дж.

По поверхні парти за допомогою горизонтальної пружини рівномірно тягнуть брусок, прикладаючи силу 2 Н. Брусок пересувають на відстань 50 см. Яку роботу при цьому виконала сила пружності пружини?
Розв’язання
Дано:               СІ          A=Fl   А=0,5*2=1 (Дж)   
F=2 Н
l=50 см           =0,5 м                    
A  -?        
                                                   Відповідь: 1Дж.
Яку силу потрібно прикласти до тіла, що проходить шлях 200 м, щоб виконати роботу 40 кДж?
Розв’язання
Дано:               СІ                A=Fl          (Н)
l=200 м                                 
A=40кДж     =40*103Дж
F-?                                                           Відповідь: 200 Н.



Узагальнення знань
Підсумки уроку
Домашнє завдання




Немає коментарів:

Дописати коментар