Урок № 1 Фізика як навчальний предмет у школі. Фізичний кабінет та його обладнання.


Тема уроку: Фізика як навчальний предмет у школі. Фізичний кабінет та його обладнання. Правила безпеки у фізичному кабінеті

Мета уроку: Почати формування інтересу до вивчення фізики, формувати початкові уявлення про фізичні тіла та явища, розширити кругозір учнів, розвивати логічне мислення учнів через проведення таких операцій як аналіз, порівняння, ознайомити учнів з кабінетом фізики та його обладнанням, правилами безпеки в кабінеті та правилами виконання лабораторних робіт, виховувати в учнів самостійність, мислення, кмітливість.
Базові фізичні поняття: фізичні явища. фізичні тіла, речовина, матерія
Демонстрації: електризація тіл тертям, притягання залізних предметів до магніту, притягання магнітів
Обладнання: візок, кулька, похила площина, опуклі або увігнуті лінзи,електрофорна машина, відеозаписи затемнень, презентація, мультимедійна дошка.
Тип уроку: комбінований урок




Міжпредметні звязки:  природознавство, географія, математика




Хід уроку :
      I.      Організаційний момент
Знайомство з дітьми. Обговорення певних організаційних моментів
   II.      Актуалізація опорних знань
Мозковий штурм.
      Спробуйте заплющити очі і пригадати все, що ви пов’язуєте зі словом «Природа».                                                                                      
Наприклад:                                                                                                   
                                                                                                      
                                         Озеро

         Ліс
              Парк
Земля                        ПРИРОДА

                                                                 Корисні копалини
Природознавство


                                        Шашлики


III.      Мотивація навчальної діяльності
Наука пояснює міфи
«… Мойсей побачив кущ, який горів, але не згорав».                                                                                                                                                                           
    Як ви думаєте, таке могло бути насправді?                                           
  Пояснення явища: тривалий час кущ, який горів, вважався дивом.Але сьогодні відомо, що такий кущ насправді існує на Синайському півострові і називається він випотом або кущем Мойсея. Ця рослина виділяє летку  ефірну олію, яка легко займається під дією сонячних променів. Екземпляр цього куща привезли в Польщу і посадили в гірсько-степовому заповіднику в Скороціцах.
    У 1960р. газети повідомили, що в жаркий день кущ Мойсея спалахнув червоно-блакитним полум’ям .
IV.      Вивчення нового матеріалу
Отже, ви вже 6 років навчались у школі та багато чого знаєте. Тепер настав час познайомитися з «головною» наукою про приро­ду — з фізикою. Що ж це за наука?
З давніх часів людина спостерігала світ, що її оточував, намага­лася зрозуміти зміни, які відбувалися в природі. Сонце давало лю­дям тепло, а іноді приносило висушуючу згубну спеку, дощі давали живлячу вологу, а час від часу викликали жахливі повені. Незлічен­ні біди несли урагани та землетруси. Не вміючи передбачити перебіг подій, люди списували все це на надприродні сили, добрі та злі. Так «з'явилися» боги та богині вогню, вітру, моря та родючості. Безпорадність завжди породжує жах і забобони. Однак поступово люди ста­ли помічати, що зміни в природі (від розливів Нілу до сонячних і місячних затемнень) підкоряються певним закономірностям, А з часом  люди навчилися розуміти дійсні причини природних явищ і певною мірою їх систематизувати. Так зародилися природничі науки.
Природа — це весь матеріальний світ: повітря, вода, земля, люди, рослини, тварини, планети, зорі. У природі відбуваються без­перервні зміни.
Як результат вивчення природи людиною виникла наука, що об'єднала всі наявні на той час знання. Цю науку називали по-різному, наприклад, натурфілософією. Потім внаслідок розширення та поглиблення наукових знань виділилися окремі науки, що вивча­ють певні групи явищ.
Фізика вивчає найзагальніші закономірності явищ природи, властивості та будову матерії, закони її руху.
У перекладі з грецької слово «фізика » якраз і означає «природа». Цю назву використовував Аристотель  у IV ст. до н. є.
Як ви гадаєте, фізика в наш час — єдина наука про природу? Якщо ні, то спробуйте назвати інші науки.
Діти майже напевно назвуть ботаніку, зоологію, геологію, гео­графію, астрономію, хімію та щось більш мудроване (мікробіологію, генетику, акустику або ентомологію). Не виключені спроби включи­ти до цього переліку історію або етнографію — це дасть привід обго­ворити особливості саме природничих наук. За кожною з названих наук уточнюється об'єкт вивчення, а якщо можливо, то й букваль­ний переклад назви науки.
Бачите, який довгий перелік наук ми отримали, а це ж лише мала їх частина! Всі ці науки (їх називають природничими) вивчають природні явища. Вони тісно пов'язані з фізикою та спираються на її досягнення.
2. Явищами природи називають все, що закономірно відбуваєть­ся в природі.
В навколишньому світі постійно відбуваються і різного роду зміни – фізичні явища. Настання вечора, поворот крил млина, віддзеркалення в річці Сонця, що заходить, – це фізичні явища (див. малюнок). Кожне з них володіє властивостями.
Пояснити явище — значить вказати на його причини: зміна дня та ночі пояснюється обертанням Землі навколо своєї осі; щоб поясни­ти зміну пір року, довелось як слід розібратися і в русі Землі по орбіті навколо Сонця; виникнення вітру пов'язане з різним нагріванням повітря в різних місцях...
Явища природи, вивченням яких займається фізика, називають­ся фізичними явищами.
Всі ці явища можна умовно поділити на гру­пи:
1)      механічні (падіння каменя, кочення кульки, рух Місяця навколо  Землі);
3)      електричні (блискавка, нагрівання провідника струмом);
Фізичні явища:
1)  механічні;
2)  теплові;
3)  електричні;
4)  магнітні;
5)  світлові.
 - Механічні – це явища , які пов’язані з рухом тіл .
  Наприклад : політ ракети , рух автобуса , падіння м’яча , рух Землі навколо Сонця .
Демонстрація : рух іграшки по столу , математичний маятник .
- Теплові – це явища пов’язані із зміною температури тіла .
  Наприклад : танення снігу , згоряння палива в двигуні автомобіля , кипіння води .
Демонстрація : кипіння води в пробірці .
- Електричні – це явища пов’язані із перерозподілом заряджених  частинок (позитивних і негативних )
   Наприклад : розряд молнії , електризація волосся .
Демонстрація : електрофорна машина .
- Магнітні – це явища пов’язані із існуванням особливого виду матерії навколо рухомих заряджених частинок .
Наприклад : обертання магнітної стрілки , магнітні полюси Землі .
Демонстрація : дослід Фарадея , притягання постійним магнітом невеликих металевих тіл .
- Світлові – це явища пов’язані із здатністю людського ока сприймати світло .
Наприклад : сонячне світло , світіння електричної лампочки .
Демонстрація : електрична лампочка , ліхтар .
- Звукові – це явища пов’язані із здатністю живих істот сприймати коливання частинок навколишнього середовища .
Наприклад : пташиний спів , голос людини , грохот грому .
Демонстрація : камертон .

Зрозуміло, тут потрібні демонстрації (можливе використання відеофрагментів): наприклад, скочування кульки та візка з похи­лої площини, кип'ятильник Франкліна,, «ширяння» керамічних магнітів, світіння електричної лампочки з набору універсально­го трансформатора. Можна запропонувати учням спостерігати власні зображення в опуклих або увігнутих дзеркалах, отримати на екрані за допомогою збиральної лінзи обернене зображення дерев за вікном і т. ін. Велику зацікавленість викликають відеозаписи сонячних і місячних затемнень.
Фізика давно пояснила всі ті явища, які ви зараз спостерігали. З часом, вивчаючи фізику, ви зрозумієте, чому візок обганяє куль­ку, чому «ширяють» у повітрі магніти, який принцип дії елект­ричних приладів і багато, багато іншого. Однак є ще чимало явищ, загадкових для фізиків. Ніхто ще не пояснив природу кульової блискавки, ми не до кінця розуміємо «поведінку» елементарних частинок... А що ж може бути цікавішим, ніж ще ніким не розга­дані загадки?!
Кожна наука має свою мову. Нам необхідно познайомитися с «абеткою» фізичної мови, тобто з основними поняттями і терміна­ми. Ми вже знаємо, що таке фізичне явище. Назвемо ще декілька термінів.
Фізичним тілом називають будь-який предмет.            
Речовина — це те, з чого складаються фізичні тіла.
Матерією називають усе, що існує у Всесвіті.
Озирніться навкруги та назвіть фізичні тіла, що нас оточу­ють.
А тепер назвіть речовини, з яких складаються ці тіла.
Діти наводять багато прикладів; можна звернути їхню увагу на те, що повітря — теж «повноправна» речовина.
Які ще фізичні тіла та речовини ви можете назвати?
Чи зможете ви назвати якийсь вид матерії, що не є речовиною?
З певною допомогою діти називають світло (жодне фізичне тіло не може складатися зі світла!), а іноді й радіохвилі.
Світло та радіохвилі є прикладами поля. Розрізняють два види матерії: речовина та поле. 
Отже, ваше перше знайомство з фізикою відбулося. Вважайте, що ми разом вирушили у довгу мандрівку. Хотілося б, щоб ви з пер­ших кроків зрозуміли: - мандрівка буде нелегкою, проте дуже ціка­вою. У когось вона триватиме 6 шкільних років, а у когось і все жит­тя.
 Хай щастить вам на цьому шляху!
            Ви вперше перебуваєте в кабінеті, у якому ви будете вивчати ази фізики, розв’язувати задачі, виконувати лабораторні роботи, проводити експерименти та спостереження за різними фізичними явищами та процесами.
            Щоб впевнено почувати себе у цьому кабінеті, треба добре знати правила безпеки при проведенні занять у кабінеті.
            Для правильного виконання лабораторних робіт теж треба чітко дотримуватись правил.

Правила виконання лабораторної роботи.
1.        Ознайомтеся з темою та завданнями лабораторної роботи. Для цього уважно прочитайте мету роботи.
2.        Прочитайте обладнання до роботи і знайдіть прилади на вашому робочому столі. Уважно розгляньте їх, не торкаючи руками.
3.        Уважно прочитайте теоретичні відомості, які допоможуть вам краще зрозуміти завдання лабораторної роботи.
4.        Дайте відповіді на тестові завдання. Вони допоможуть вам визначитися, як ви зрозуміли поставлене перед вами завдання.
5.        Уважно прочитайте інструкцію з техніки безпеки, яка знаходиться у вас на робочому столі.
6.        Тільки після того, як ви переконалися, що чітко розумієте завдання, яке поставлене перед вами, ви можете починати проводити вимірювання, чітко дотримуючись вказівок у розділі «Експеримент».
7.        Опрацюйте результати експерименту, відповівши на запитання у відповідному розділі.
8.        Зробіть висновок з лабораторної роботи та запишіть його.
9.        Прочитайте, обдумайте та виконайте додаткове завдання, яке допоможе вам краще зрозуміти фізичні явища та процеси; глибше усвідомити їх суть у природі та житті суспільства.


   V.      Встановлення внутрішньо предметних та між предметних зв’язків
VI.      Узагальнення знань
VII.      Підсумки уроку
Згадайте, що найбільше вас вразило на уроці, спробуйте підібрати до
слова «фізика» синонім.                                                              
VIII.      Домашнє завдання
Опрацювати конспект





Буду радий бачити Ваші побажання та запитання в коментарях.

Немає коментарів:

Дописати коментар