Тема уроку: Механічний рух. Відносність руху. Тіло відліку. Система відліку. Матеріальна точка. Траєкторія. Шлях. Переміщення
Мета уроку: сформувати знання про механічний рух, траєкторію, шлях, тіла відліку, відносність руху,
навчати спостерігати різні механічні рухи в природі й техніці, аналізувати і описувати їх.
Базові фізичні
поняття: механічний рух, точка відліку, траєкторія,
шлях, рівномірний та нерівномірний рухи,
Демонстрації: прямолінійний рівномірний рух за допомогою
кульки та жолоба.
Обладнання: візок, брусок, похила площина, олівець, лінійка, презентація, інтерактивна дошка
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Не подумавши, не відповідай,
не перевіривши на досліді, не стверджуй!
Хід уроку :
I. Організаційний момент
Привітання, перевірка присутніх.
II. Актуалізація опорних знань
Пригадайте,
що вивчає фізика?
Які
фізичні терміни ви вивчали ?
|
|
|
Вправа
«Мозковий штурм».
|
|||
|
|
|
|
III. Мотивація навчальної діяльності
На уроках даної теми ми з вами розглядатимемо
та вивчатимемо цікаві явища, ви зможете відповісти на різні запитання,
наприклад: чи рухаєтеся ви, коли їдете в автомобілі, чи змогли б ви розмовляти
у вакуумі, чому, підстрибнувши, ви повертаєтеся на землю, а не летите в космос,
яким чином підіймається рідина у стеблах рослин, чи виконуєте ви роботу, коли
виносите сміття з класу і повертаєтеся назад, на що витрачається теплота при
кипінні рідини, адже температура при цьому не змінюється? На всі ці запитання
ви відповідатимете впродовж року, а сьогодні ми з вами розпочинаємо вивчати
перший розділ: «Механічний рух».
Для чого треба вивчати
механіку?
Знання механіки, насамперед, необхідно для пізнання
навколишнього світу, тому що будь-яке явище у світі пов'язане з рухом. Власне
кажучи, жодне явище природи не може бути зрозуміле без знання механіки.
Все наше життя з ранку й до вечора проходить у
постійному русі: вранці ідемо до школи, після уроків — додому. Їдемо в
автобусі, ідемо в туристичний похід, граємо у футбол — рух, рух, рух...
IV. Вивчення нового матеріалу
Якщо деяке тіло змінює своє положення в просторі, то
про нього говорять, що воно здійснює механічний рух. Якщо така зміна відсутня,
то це тіло вважається нерухомим, тобто таким, що перебуває у спокої.
Зверніть увагу на слова «відносно інших тіл». Вони
означають, що для того, щоб говорити про механічний рух, у просторі має бути,
принаймні, два тіла: те, за яким спостерігають, і те, відносно якого
розглядається положення першого тіла.
Тіло, відносно якого розглядається рух інших тіл, називають тілом відліку.
А ви самі зараз перебуваєте у стані спокою чи руху?
Справді, якщо розглядати ваше положення відносно
стола, то ви перебуваєте у стані спокою. А якщо розглянути ваше положення
відносно Сонця? Адже за урок ви встигаєте подолати в космічному просторі
відстань приблизно 80 000 км — це фактично дві кругосвітніх подорожі! Отже,
описуючи рух, важливо вказати тіло, відносно якого цей рух розглядається. Таке
тіло називають тілом відліку.
Вкажіть, відносно яких тіл
рухається, а відносно яких перебуває у спокої людина в автобусі? космонавт у
кабіні супутника?
Наприклад, електропоїзд
або автобус рухаються відносно будинків, тротуарів, стовпів, дерев, водночас
вони перебувають у стані спокою відносно пасажирів, машиніста, водія. Пасажири
бачать, як повз них пробігають перони станцій, мости, населені пункти. Людині,
яка стоїть на пероні, зрозуміло, що вона нерухома, а рухаються поїзди.
Проведіть по
аркушу паперу олівцем, і ви одержите лінію, у кожній точці якої побував кінчик
олівця. Роблячи
механічний рух, кожне тіло поступово переходить із однієї точки простору в
іншу. Сукупність таких точок також створює лінію.
Лінію, уздовж якого рухається тіло, називають траєкторією руху тіла.
Наприклад, видиму траєкторію–світний слід– залишає на нічному небі
метеор. Тепер ви наведіть приклади рухів з видимими траєкторіями.
Залежно від форми траєкторії рух поділяють на прямолінійний і
криволінійний.
Довжину траєкторії називають шляхом,
пройденим тілом.
Шлях – фізична величина, яку
позначають літерою L. Шлях – довжина траєкторії. Основна одиниця
шляху – метр (м), інші одиниці шляху: кілометр (км), дециметр (дм), сантиметр
(см), міліметр (мм).
1 км = 1000 м = 10 000 дм
= 100 000 см =1 000 000 мм.
Розглянемо рисунок, на якому схематично зображено траєкторію руху
автомобіля: у початковий момент часу він перебував у точці 1, а в розглядуваний
момент часу – у точці 2. Проведемо напрямлений відрізок від точки 1 до точки 2.
Переміщенням тіла називають напрямлений відрізок, проведений від
початкового положення тіла до його положення в певний момент часу.
Переміщення характеризується числовим значенням (модулем) та напрямом.
Величини, що їх характеризують числовим значенням і напрямом, називають
векторними та на рисунках позначають стрілками.
Під час руху будь-якого тіла кожна
його точка описує свою траєкторію. Але чи потрібно враховувати рух кожної точки
тіла?
Якщо за даних умов руху можна знехтувати розмірами
тіла, що рухається, то рух кожної його точки враховувати не обов'язково. Наприклад, автомобіль рухається з
Харкова в Київ, і цей же автомобіль паркується на автостоянці.
У першому випадку ми можемо знехтувати розмірами
автомобіля, у другому — ні.
Таким чином, ми заміняємо реальне
тіло його моделлю — матеріальною точкою.
I. Узагальнення знань
II. Підсумки уроку
III. Домашнє завдання

Буду радий бачити Ваші побажання та запитання в коментарях.
Немає коментарів:
Дописати коментар