Урок № 16 Розв'язування задач з теми графіки рівномірного прямолінійного руху


Тема уроку: Розв'язування задач

Мета уроку: формувати навички розв'язування за­дач з теми «Механічний рух», розвивати логічне мислення, виховувати уважність та трудолюбивість
Базові фізичні поняття: швидкість, середня швид­кість, час, шлях, графік руху.
Обладнання: картки із завданнями.
Тип уроку: удосконалення знань та формування вмінь розв'язувати задачі.





Хід уроку :
      I.      Організаційний момент
   II.      Актуалізація опорних знань
1)    Перевірка домашніх задач.
2)    Самостійна робота
І варіант
1. Літерне позначення часу.
2. Основна одиниця швидкості.
3. Виразіть 3 км в метрах.
4. Виразіть 20 хв в с.
5. Виразіть 10 км/год у м/с.
6.  Визначте швидкість руху 1за  графі ком, зображеним на малюнку. (На дошці зобрази ти 2 графіки прямолінійного рівномірного руху для двох варіантів.)
7. За графіком визначте шлях руху тіла.
8.  Протягом 30 хв потяг рухався рівномірно з швидкістю 72 км/год. Який шлях він пройшов?
ІІ варіант
1.  Літерне позначення швидкості.
2.  Запишіть основну одиницю часу.
3. Виразіть 30 см в метрах.
4.  Виразіть 2 год в секундах.
5.  Виразіть 10 м/с в кілометрах на годину.
6.  Визначте швидкість руху 2 за  графі­ком, зображеним на малюнку.
7.  Визначте за графіком, скільки часу рухалося тіло.
8.  Автомобіль рухається зі швидкістю 80 км/год. За який час він подолає відстань 240 км?
III.      Мотивація навчальної діяльності
Впродовж уроку ми з вами розшифруємо вислів О. В. Суворова, який пов'язаний з однією з фізичних величин, що ми вивчаємо. Ви маєте розшифрувати цей вислів, а потім пояснити його значення.

 IV.     Формування навичок та умінь учнів

Робота в групах.
Учнів класу розділяємо на 5 груп так, щоб групи були рівносильні за рівнем знань. Кожна група отримує на картках завдання, складність яких вказана за допомогою зірочок: чим більше зірочок біля номера задачі, тим складніша задача. Завдання учні в групі розподіляють самостійно. Номер завдання відповідає номеру літер на дошці. На дошці зображено:


1
2
3
4
5
6
7







8
9
10
11
12
13
14







15
16
17
18
19
20
21







22
23
24
25
26
27
28







Група 1
1.** Обчислити час, за який під час розвантажу­вання баржі ящик переміститься стрічковим тран­спортером на 24 м, якщо швидкість руху стрічки 12 см/с.
200с
0,5 хв
с
ш
к
2.* Швидкість, яку має розвинути космічна ракета для запуску супутника Землі, дорівнює 7 900 м/с. Виразити цю швидкість у кілометрах на годину.
2,2
7,9
28440
ри
ми
ви
3.* Вертоліт вертикально рівномірно підніма­ється. Яка траєкторія точки на кінці лопасті гвинта вертольота відносно Землі?
спіраль
коло
пряма
д
т
ц
4.** Мотоцикліст проїхав 20 км за 30 хв, а по­тім їхав зі швидкістю 60 км/год протягом 1,5 год. Якою була його середня швидкість на всьому шляху?
70 км/год
60 км/год
55 км/год
ки
ві
кі
5.*** Людина половину шляху проїхала на велосипеді зі швидкістю 25 км/год, а решту шляху пройшла пішки зі швидкістю 5 км/год. Скільки часу вона йшла, якщо весь шлях за­йняв 3 год?
2,5 год
1 год
1,5 год
с
н
л
6.** За поданим графіком визначте швидкість руху тіла:

5 м/с
2 м/с
20 км/год
нь
ть
ль
Група 2
7.* Куля летить зі швидкістю 500 м/с. За який час вона пролетить 2 км?
250 хв
4хв
по
мо
ко


8.** Троє людей приймали участь у змаганнях з бігу. Перший біг 20 хв зі швидкістю 12 км/год, другий пробіг 5 км за півгодини, третій пробіг 6 км зі швидкістю 11 км/год. Хто біг швидше від усіх?
Перший
Другий
Третій
т
д
к
9* Хлопчик сидить на каруселі, яка оберта­ється, і бачить, що відносно неї він нерухомий, а навколишні предмети і земля рухаються. Що є в цьому випадку тілом відліку?
Карусель
Земля
Хлопчик
ц
х
р
10.** Мандрівник 1,5 год їхав на верблюді зі швидкістю 10 км/год, а потім 3 год – на віслюку зі швидкістю 16 км/год. Якою була середня швид­кість руху мандрівника на всьому шляху?
11 км/год
14 км/год
13 км/год
о
і
є
11.** За поданим графіком визначити швидкість руху тіла:

0,5 км/хв
2 км/хв
50 м/хв
б
с
ч
12.*** Людина робить 5 кроків за 2 с. Яка довжина її кроку, якщо вона йде зі швидкістю  5,4 км/год?
80 см
65 см
60 см
ка
ма
на
Група 3
13.* Найшвидша суходільна змія в світі – мамба. Визначте її швидкість, якщо відомо, що вона за 2,5 год проповзає шлях 45 км.
10 м/с
112,5 км/год
18 км/год
то
мо
по
14.* У вагоні рухомого пасажирського поїзда на столі лежить книга. Відносно яких тіл відліку книга рухається?
Телеграфні стовпи
Підлога вагона
Стіл
к
с
ч
15.** Людина за 25 хв пройшла 1,2 км, потім півгодини відпочивала, а потім пробігла ще 800 м за 5 хв. Якою була її середня швидкість на всьому шляху?
2 км/хв
1 км/хв
2 км/год
н
р
в


16.** За поданим графіком визначити швидкість руху тіла:

50 км/год
100 км/год
25 км/год
є
и
а
17.*** Третину шляху людина їхала на велоси­педі зі швидкістю 20 км/год, а решту шляху бігла зі швидкістю 10 км/год. Яка середня швидкість на всьому шляху?
18 км/год
12 км/год
15 км/год
н
п
ш
18.*** З якою швидкістю йде людина, якщо вона робить 3 кроки за 2 с і довжина її кроку 67 см?
1м/с
33,5 см/с
90 см/с
л
м
ч
Група 4
19.* Яку траєкторію під час руху автомобіля прямою дорогою описує центр його колеса віднос­но дороги?
Пряма
Коло
Спіраль
и
є
і
20.* Бамбук виростає за добу на 60 см. Визначте швидкість росту бамбуку в мм/год.
25
60
5
в
м
к
21.** За поданим графіком визначити швидкість руху тіла:

200 км/год
12,5 км/год
25 км/год
и
і
о
22.** Автомобіль 2 год рухався зі швидкіс­тю 15 м/с, а потім проїхав ще 72 км зі швид­кістю 20 м/с. Яка середня швидкість автомобіля на всьому шляху?
35 м/с
60 км/год
17,5 м/с
кч
ст
рм
23.*** Мандрівник подолав 240 км за 10 год. Першу половину шляху він їхав автомобілем, а другу – на слоні. З якою швидкістю він їхав на слоні, якщо швидкість автомобіля в 4 рази більша за швидкість слона?
24 км/год
20 км/год           
15 км/год
я
о
ь
Група 5
24.* Трактор рухається зі швидкістю 2,5 м/с. Виразити його швидкість у км/год.
9
0,25
25
ш
п
г
25.** Черепаха повзла 10 с зі швидкістю 1 см/с, потім 1 хв зі швидкістю 15 мм/с. Яку відстань про­повзла черепаха?
40 см
1 м
25 см
лі
кі
ф
26.** Найбільшу швидкість серед птахів під час бігу розвиває страус. За 30 хв він може пробігти 30 км. Який пілях він пробіжить за 50 хв, якщо рухатиметься з тією самою швидкістю?
80 км
60 км                 
50 км
м
р
д
27.** За поданим графіком визначити швидкість руху тіла:

250 дм/хв  
10 дм/хв           
250 см/хв
ни
ли
ви
28.*** Мотоцикліст половину шляху їхав зі швидкістю 100 км/год, а решту – зі швидкістю 50 км/год. Якою була середня швидкість мотоци­кліста на всьому шляху?
67 км/год           
75 км/год          
150 км/год
ва
па
ма
   V.      Узагальнення знань
VI.      Підсумки уроку
Представники кожної групи записують роз­шифровані слова на дошці і зачитують утворений вислів: «Швидкість потрібна, поквапливість шкід­лива». Пояснюють його зміст. Кожна група здає звіти з відповідно виставленими оцінками, а вчи­тель вносить свої корективи і виставляє оцінки.


VII.      Домашнє завдання
1)** Автомобіль іхав 20 хв зі швидкістю 100 км/год. З якою швидкістю має їхати велосипедист, щоб проїхати ту саму ділянку шляху за 1 год 20 хв?
2)** Черепаха повзла 10 с зі швидкістю 1 см/с, потім проповзла 50 см за 10 с, потім 5 с простояла, потім проповзла 20 см зі швидкістю 2 см/с. Скільки часу повзла черепаха? Побудуйте графіки залеж­ності шляху і швидкості черепахи від часу.






Буду радий бачити Ваші побажання та запитання в коментарях.

Немає коментарів:

Дописати коментар