Тема уроку: Л.Р Визначення періоду обертання тіла
Мета
уроку: навчитися вимірювати частоту обертання тіла під час
вивчення обертального руху.
Обладнання: 3 рухомі моделі дитячих автомобілів
(різні); лінійка з міліметровими поділками; секундомір; дерев‘яна дощечка;
штатив з лапкою.
Тип уроку: урок контролю й оцінювання знань.
Хід уроку :
I. Організаційний момент
Привітання, перевірка присутніх
II. Актуалізація опорних знань
III. Інструктаж з техніки безпеки
IV. Виконання лабораторної роботи за
запропонованим планом
Експеримент
1.
Визначте ціну
поділки лінійки Сл та
секундомі-
ра СС.
2.
Закріпіть один
кінець дерев‘яної дощечки у лапку штатива на висоті 4см над поверхнею парти.
Другий кінець дощечки покладіть на парту.
3.
Відміряйте
за допомогою лінійки від нижнього кінця дерев‘яної дощечки відстань 80см.
Зробіть позначку.
4.
Поставте модель
автомобіля на щойно зроблену позначку. Відпустіть автомобіль, одночасно ввімкнувши
секундомір. Вимкніть секундомір, коли автомобіль досягне парти.
5.
Прийнявши пройдений
шлях автомобіля за 0,8м і знаючи час руху, визначте його швидкість за формулою:
. Повторіть дослід тричі.
6.
Знайдіть
середній час руху автомобіля .
7.
За допомогою формули
знайдіть середню швидкість руху автомобіля.
8.
Виміряй тедіаметр
колеса.
9.
За формулою
обчисліть частоту обертання колеса.
10.
Повторіть
дослід з іншими моделями автомобілів.
11.
Результати
вимірювань та обчислень запишіть у таблицю.
№ з/п
|
Пройдений шлях, м
|
Час руху, с
|
Середній час руху автомобіля
, с
|
Швидкість автомобіля
, м/с
|
Середня швидкість автомобіля, м/с
|
Діаметр колеса
, м
|
Частота обертання
, Гц
|
1.
|
|||||||
2.
|
|||||||
3.
|
|||||||
4.
|
|||||||
5.
|
|||||||
6.
|
|||||||
7.
|
|||||||
8.
|
|||||||
9.
|
Опрацювання результатів експерименту
1.
Які
величини характеризують обертальний рух?
2.
Від
яких величин залежить частота обертання колеса?
3.
Як
частота обертання колеса залежить від його діаметра?
Висновок
V. Узагальнення знань
Вправа «Чи погоджуєтеся
ви з твердженням?» (Кожен учень ставить руку на парту, якщо він погоджується з
твердженням, то піднімає вказівний палець, якщо ні – то кулачок.)
• Орбітальний рух планет
— це приклад криволінійного руху.
• Прямолінійні рівномірні
рухи в природі зустрічаються частіше.
• Період обертання – це
час, протягом якого тіло робить один повний оберт по колу.
• Частота обертання – це
кількість обертів за одиницю часу.
• Період вимірюється в
обертах за секунду.
• Частота вимірюється в
секундах.
• Період позначається
літерою Т.
• Частота позначається
літерою ν.
• Місяць – природне
джерело світла.
• Місяць завжди
повернутий до Землі одним боком.
VI. Підсумки уроку
VII. Домашнє завдання
Розв'язати задачу: повітряний гвинт
літака на шляху 90 км при швидкості польоту 180 км/год робить 18000 обертів.
Визначте частоту та період обертання гвинта.
Буду радий бачити Ваші побажання та запитання в коментарях.
Немає коментарів:
Дописати коментар