Урок № 27 Розв’язування задач. Підготовка до контрольної роботи


Тема уроку: Розв’язування задач. Підготовка до контрольної роботи

Мета уроку: узагальнити й систематизувати знання учнів про механічний рух; поглибити знання про характеристики руху та звуку; розвивати інтерес до фізики
Базові фізичні поняття: механічний рух, шлях, час, швидкість, траєкторія, звук, період, частота, ам­плітуда, гучність, тон, тембр
Обладнання: картки із завданнями, кубик із записаними на гранях формулами, тягарець, до якого прив'язана нитка, камертон, молоточок, ре­зонатори, призи.
Тип уроку: узагальнення й систематизації знань.


Збиратися разом це початок,
Триматися разом це процес,
Працювати разом це успіх.
Г. Форд


Хід уроку :
      I.      Організаційний момент
Привітання, перевірка присутніх
   II.      Актуалізація опорних знань

А ...лінія, уздовж якого рухається тіло;
Б ...довжина ділянки траєкторії;
В ...відношення часу руху тіла і його швидкостей;
Г ...відношення швидкості руху тіла й часу руху.
2. Велосипедист їде по прямому шосе зі швидкістю 10 м/с. Швидкість вітру 2 м/с. Виберіть правильне твердження.
А Якщо вітер попутний, то швидкість вітру відносно велосипедиста дорівнює 12 м/с.
Б Якщо вітер зустрічний, то швидкість вітру відносно велосипедиста дорівнює 8 м/с.
В Точка на ободі колеса велосипеда здійснює криволінійний рух.
Г 1 км велосипедист проїде за 10 хв.

3. Довжина хвилинної стрілки баштових годинників дорівнює 3 м. Виберіть, які з наведених чотирьох тверджень правильні, а які — неправильні.
А Період обертання хвилинної стрілки 12 год.
Б За 1 год кінець стрілки пройде шлях, менший 20 м.
В Кінець стрілки рухається зі швидкістю, меншою за 0,6 см/с.
Г За добу кінець хвилинної стрілки пройде шлях, більший за 450 м.

4. Період коливань математичного маятника…
А ...залежить від довжини нитки;
Б ...залежить від маси вантажу;
В ...залежить від амплітуди коливань;
Г ...не залежить від земного притягання.
5. Гойдалка рухалася із крайнього лівого положення в крайнє праве протягом 2 с. Виберіть, які з наведених чотирьох тверджень правильні, а які — неправильні.
А Період коливань 4 с.
Б Частота коливань 2 Гц.
В Якщо відпустити гойдалку, то її коливання будуть незатухаючими.
Г Якщо довжину мотузки, на якій висить гойдалка, зменшити вдвічі, то період коливань також зменшиться вдвічі.

Відповіді:
1
2
3
4
5
Б
В
Б В Г
А
А


Відгадайте загадку:
Знайомі ми з вами давно,
Ще з уроків математики.
Чому, та як, та де було,
Як швидко рухалось, пливло,
Коли зустрінуться та де? —
Все вправи це ...                            (Механіки.)
Перевірка домашньої задачі.
III.      Мотивація навчальної діяльності
IV.      Гра - марафон

Урок «Гонка-марафон» проводиться з вико­ристанням елементів гри-подорожі. Учні класу діляться на дві рівносильні групи-екіпажі (можна розділитися за варіантами).
Урок проводимо у вигляді автомобільної гонки-марафону. Оскільки дистанція велика, у нас буде багато зупинок. Переможе той екіпаж, який набере максимальну кількість балів і за найменший час пройде дистанцію. Тож побажаємо вам успіху.
Для початку придумайте назву своєму екіпажу.
Перша зупинка місто Кмітливих. Кожному екіпажу пропонується розв'язати якісну задачу. За правильну відповідь – 1 бал.
Задача 1. Велосипедист рухається рівномірно і прямолінійно. Якою буде траєкторія руху точок ободу колеса відносно рами велосипеда?
Задача 2. Велосипедист рухається рівномірно і прямолінійно. Якою буде траєкторія руху точок ободу колеса відносно дороги?
Друга зупинка місто Ерудитів. Двоє учнів з кожного екіпажу по черзі підходять до столу й кидають кубик, на гранях якого написані форму­ли. Зачитують формулу на верхній грані кубика й називають усі фізичні величини; що входять до формули, та їх одиниці.
Третя зупинка місто Експериментів. Один із членів екіпажу за допомогою предметів, що є на столі (тягарець, до якого прив'язана нитка, камер­тон, молоточок, резонатори), демонструє оберталь­ний рух, резонанс звукової хвилі та пояснює його.
Четверта зупинка місто Знавців. Фрагмент гри «Що? Де? Коли?».
Іде з села до села, а з місця й кроку не зробить. Що це? (Дорога.)
Біжить, біжить, не оглядається. Що це? (Час.)
П'ята зупинка місто Професійне. Кожен екіпаж по черзі має назвати якнайбільше професій, пов'язаних із механічними явищами. Починає той екіпаж, який має менше балів.
Шоста зупинка – місто Помилок. Я пояснюю певне фізичне поняття, припускаючись при цьому деяких помилок. Завдання екіпажів – виправити допущені помилки:
механічний рух — це зміна стану спокою тіла у просторі без зміни часу;
висота тону визначається амплітудою коли­вань.
Сьома зупинка місто Технічне. Кожний екіпаж (за переліком назв населених пунктів об­ласті) з перших букв їхніх назв має скласти назву приладу, пояснити його будову та принцип дії.
Восьма зупинка місто Мислителів. У цьо­му місті кожний учасник марафону розв'язує кіль­кісну задачу. Кількість балів екіпажу складається з оцінок кожного її члена. Складність задач визначає вчитель з урахуванням часу перебування екіпажів на зупинці.
Дев'ята зупинка місто Фізичне лото. Від кожного екіпажу виходить до столу один його представник, з окремих літер складає назву фізич­ної величини і дає її характеристику. (Наприклад, це можуть бути літери слів: частота, швидкість.)
Фініш  місто Нерозгаданих  таємниць.
Екіпажі отримують кросворди з ключовими сло­вами «велосипед» та «гелікоптер», які потрібно якнайшвидше розгадати:

1. Величина,  що  визначається  відношенням шляху до часу, за який цей шлях пройдений.
2. Основна одиниця часу.
3. Звукові коливання, в яких частота коливань більша, ніж 20 000 Гц.
4. Вид руху, за якого тіло за рівні про­міжки часу проходить однакові шляхи.
5. Фізична величина, що визначає висоту тону.
6. Прилад для вимірювання часу.
7. Фізична величина, що визначає гучність зву­ку.
8.Час,  за який  здійснюється  один  повний оберт.
9.  Морська тварина, в якої ехолокація відбува­ється на ультразвукових частотах від 80 000 Гц до 100 000 Гц.
Відповіді: 1) швидкість, 2) секунда, 3) ультразвук, 4) рівномірний, 5) частота, 6) годинник, 7) амплітуда, 8) період, 9) дельфін.

1. Одиниця вимірювання частоти.
2. Прилад для вимірювання інтервалів часу.
3. Явище, що є прикладом відбивання звукової хвилі.
4. Вид руху, за якого тіло за будь-які рівні про­міжки часу проходить неоднакові шляхи.
5. Одиниця вимірювання періоду.
6. Орган слуху.
7. Траєкторія прямолінійного руху.
8.  Фізична величина, яка показує кількість ко­ливань за одиницю часу.
9. Вид руху, під час якого тіло обертається.
10. Звукові коливання, в яких частота коливань менша, ніж 20 Гц.
Відповіді: 1) Гц, 2) метроном, 3) луна, 4) нерівномірний, 5) секунда, 6) вухо,7) пряма, 8) частота, 9) обертальний, 10) інфразвук.

   V.      Встановлення внутрішньо предметних та між предметних зв’язків
VI.      Узагальнення знань
VII.      Підсумки уроку
Учитель аналізує хід гри на кожному етапі. Успіхи оцінюються в балах, які виставляються в журналі. Членів екіпажу-переможця нагороджу­ють призами.

                            VIII.                       Домашнє завдання

Підготуватись до тематичної атестації «Механічний рух»
Повторити  § 1 - 13
Розв'язати задачі:
1) 3 якою швидкістю має рухатися ліфт, щоб пе­реміститися з 61-го поверху хмарочоса на перший поверх за 1 хв? Відстань між поверхами 3 м, рух ліфта вважайте рівномірним.
2)  Побудувати графік шляху та швидкості для прямолінійного рівномірного руху, за якого тіло за 3 год проходить шлях 120 км




Буду радий бачити Ваші побажання та запитання в коментарях.


Немає коментарів:

Дописати коментар