Тема уроку: Речовина і поле. Основні положення атомно–молекулярного вчення про будову речовини. Молекули. Атоми. (Дифузія).
Мета уроку: використовуючи основні положення молекулярно-кінетичної теорії, узагальнити знання учнів і пояснити явище дифузії; сформувати в учнів уявлення про будову речовини; розвивати вміння працювати колективно, переключаючись з одного виду діяльності на інший; розвивати логічне мислення, уміння робити висновки й узагальнення; показати практичне застосування отриманих знань під час виконання лабораторної роботи; портрет Роберта Броуна; виховувати увагу, потяг до дослідництва.
Базові фізичні поняття: дифузія, броунівський рух, атом, молекула, речовина
Демонстрації: Фарбування води мідним купоросом
Змішування гороху з піском
Стискання повітряної кульку
Обладнання: мультимедійний проектор, комп’ютер, презентація «Будова речовини. Дифузія», пробірки з водою, йод, нашатирний спирт, перманганат калію, клей, капронова нитка, два аркуші паперу, 2 пакетики чаю, парфуми, два аркуші паперу, модель броунівського руху
Міжпредметні зв’язки: математика, природознавство, хімія
Якби я захотів читати,
не знаючи літер, це було б безглуздям.
Так само , якби я хотів
аналізувати явища природи,
не маючи уяви про будову речовини,
це було б таким самим безглуздям.
М.В. Ломоносов.
Хід уроку :
I. Організаційний момент
Вітання, перевірка присутніх.
Прекрасний світ навколо нас. Дивовижний, незбагненний, чудовий… Скільки епітетів можна використати, описуючи його, скільки порівнянь, скільки таємниць приховує він. Та допитливість людини теж не має меж. Ми ставимо запитання і намагаємось на них відповідати. Сьогодні на уроці буде багато запитань, на які ми знайдемо відповіді, багато нової інформації досі вам невідомої та незрозумілої. Тож візьміть свої знання та досвід і - вперед!
II. Актуалізація опорних знань
В цьому році ви почали вивчати дуже цікавий предмет – фізику. Знаєте, що фізика пов’язана з природою, життям людей. Хотілося, щоб ми повторили матеріал попередніх уроків, розгадавши кросворд.
М
| ||||||||||||
О
| ||||||||||||
Л
| ||||||||||||
Е
| ||||||||||||
К
| ||||||||||||
У
| ||||||||||||
Л
| ||||||||||||
А
| ||||||||||||
1. Що можна виміряти за допомогою терезів?
2. Назвіть фізичну величину, що показує, яку частину простору займає тіло.
3. Неосновна одиниця вимірювання часу.
4. Величина, що показує яку роботу може виконати тіло.
5. Основна одиниця вимірювання маси.
6. Фізична величина, що показує чому = маса речовини, взятої в об’ємі 1 м або 1 см .
7. Фізична величина,що є мірою поверхні тіла.
8. Наука про природу.
Гра «Лото фізичних термінів». Ви повинні відшукати зашифровані терміни та дати їм визначення.
НЕДИТІЛОСЩШ
ЗЩАРЕЧОВИНАБЬЮ
БЬТОПАВМАСАВІУ
НЕОКІЛОГРАМЖДЛ
РЛНЕТЕРЕЗИКУЦ
(тіло, речовина, маса, кілограм, терези.)
III. Мотивація навчальної діяльності
Кожного дня, під вечір у нашій кімнаті ми відчуваємо, що наближається вечеря. З чого ми можемо зробити такий висновок? Правильно, запах їжі.
На сьогоднішньому уроці ми з вами і з’ясуємо, яким чином поширюються запахи, а чай стає солодким.
IV. Вивчення нового матеріалу
Давньогрецький мислитель Анаксагор навчав: «Кістки складаються з маленьких кісток, кров — з краплинок крові, золото — зі шматочків золота». Тобто давньогрецькі вчені висунули гіпотезу про те, що речовина не суцільна, а складається з маленьких частинок, які зберігають властивості даної речовини. Як називаються ці частинки? Пригадайте.
Ще 2500 років тому Демокрит стверджував, що всі тіла складаються з молекул (у перекладі з грецької — «маленька маса»), молекули складаються з атомів (у перекладі з грецької — «неподільний»), наприкінці XIX ст. існування таких частинок було доведено наукою.
Серед запитань, які бентежать людей протягом усього життя не останнє місце займають питання про те, що являє собою речовина, з чого складається все те, що нас оточує. Ми у вивченні фізики не можемо оминути цю проблему
Але впродовж тисячоліть неможливо було перевірити висловлені здогадки й обгрунтувати їх. Проте поступово картина ставала яснішою. Усі сучасні уявлення про будову матерії грунтуються на трьох основних положеннях:
1. Усі тіла складаються з частинок.
2. Ці частинки знаходяться в безперервному хаотичному русі.
3. Частинки взаємодіють одна з одною.
Що ж це за частинки?
Після тривалих досліджень врешті-решт вдалося отримати докази існування атомів, тим не менше майже відразу з'ясувалося, що вони не є неподільними, а самі складаються з елементарних частинок. Як же ми сьогодні уявляємо собі атом?
Атоми дуже малі за розмірами (приблизно один десятимільйонна частина міліметра). Тим не менше навіть цей маленький об'єм майже весь порожній! Атом дуже нагадує Сонячну систему в мініатюрі: посередині крихітне ядро, а навколо ядра рухаються електрони. Ядро має позитивний електричний заряд, а електрони - негативний. Отже, між ними діє сила електричного притягання. Вона й не дає електронам кинути атом. Діаметр ядра в 100 000 разів менше, ніж діаметр атома! До складу ядра входять два типи частинок: нейтрони (нейтральні частинки) і протони (вони мають позитивний електричний заряд). Маса кожної з цих частинок майже в 2000 разів перевищує масу електрона.
Атом складається з позитивно зарядженого ядра та електронів.
Нині існує багато доказів існування атомів. Найбільш переконливі для вас, напевно, зображення атомів, отримані на сучасному електронному мікроскопі.
Діти, хто з вас бачив мікрочастинки речовини? Хто готовий аргументовано довести, що справді речовини складаються з атомів та молекул?
На ваших столах стоять стаканчики з рідиною. На перший погляд рідини однакові і здається, що це чиста вода. Скуштуймо, чи справді це так. (Діти куштують і розповідають, що в одному стаканчику вода солодка, а в іншому — солона, ще в іншому — кислувата.) Поясніть чому різні смаки води в стаканах різні. Тобто в стаканчиках крім води є частинки солі, цукру, лимонної кислоти. Ви їх бачити. А який можна зробити висновок з нашого дослідження.
Приблизний висновок : Існують такі частинки речовини, які ми не бачимо, тобто речовина складається з мікрочастинок.
Науці відомо близько 116 різних видів атомів. Але речовин у природі існує значно більше, тому що вони складаються переважно з молекул.
Атоми поєднуються в групи та утворюють молекули. Що ж таке молекула?
Молекулою називається найменша частинка речовини, яка має основні хімічні властивості речовини й складається з атомів.
Щоб провести аналогію послухайте
ü Молекула менша за яблуко у стільки разів, у скільки разів яблуко менше від земної кулі.
ü В одній чайній ложці води приблизно стільки ж молекул води, скільки чайних ложок води у Світовому океані.
Вперше про рух атомів і молекул заговорив Роберт Броун на початку XIX століття. Ботанік за фахом, він спостерігав під мікроскопом крихітні частинки рослинного походження (спори), які знаходились у воді. Та побачив дуже дивне явище. Спори рухались без видимих причин. Поспостерігавши за цим рухом кілька днів, Броун так і не дочекався його зупинки. Докладно описавши свої спостереження, пояснити це явище він так і не зміг.
Демонстрація Броунівського руху
Броунівський рух свідчить про безперервний хаотичний рух молекул речовини, швидкість якого залежить від температури: чим вища температура, тим швидше рухаються молекули.
Хаотичний рух молекул тим швидший, чим вища температура речовини.
Ще одне свідчення про молекулярну структуру ви зараз побичите
Дослід 1
У мензурку з водою капаю чорнило .Уважно дивіться. Що відбувається?
Висновок (учні записують у зошити). Вода складається з молекул води, чорнило — з молекул фарби.
Взаємне проникнення молекул однієї речовини в міжмолекулярний простір іншої називається явищем дифузії.
Дослід 2
Дві склянки води: 1 — з гарячою, 2 — з холодною; 2 пакетики чаю. Обережно опускаємо пакетики чаю в склянки (одночасно). Де швидше забарвилася вода? Чому?
Висновок (учні записують у зошити). Чим вища температура речовини, тим швидше відбувається дифузія, тобто молекули рухаються швидше.
Дослід 3
Розпиляю парфуми. Запитання учням, які сидять близько: «Чи відчуваєте ви запах?» Учням, які сидять далеко: «Чому ви не відчуваєте запаху?»
Дослід 4
Змочуємо ватку нашатирним спиртом. Хто швидше відчує запах?
Отже, ми ще раз переконуємося в тому, що швидкість дифузії залежить від:
- агрегатного стану речовини, що пов’язано з відстанню між молекулами (Дифузія в газах відбувається швидше, ніж у рідинах, а в рідинах — швидше, ніж у твердих тілах.);
- температури речовини, що пов’язано із залежністю температури й швидкості руху молекул (Чим вища температура, тим швидше рухаються молекули, отже, дифузія проходитиме швидше).
Ми дослідили,що частинки речовин дійсно взаємодіють між собою, а тепер давайте з’ясуємо характер цієї взаємодії. Для цього проведемо досліди.
1. На ваших столах лежить смужки паперу. Спробуйте їх з’єднати. Що не вдається?
2. Спробуйте розірвати руками капронову нитку. Важко? Не вдається? Як ви вважаєте, чому?
3. Яким чином можна з'єднати дві смужки паперу? Так. За допомогою клею. (Демонструється склеювання смужок паперу.) Який висновок можна зробити.
Частинки речовини взаємодіють одна з одною: взаємно притягаються та взаємно відштовхуються.
Якщо б молекули не взаємодіяли одна з одною, то вони просто розлетілися б (тобто всі тіла перетворилися б на газ). Проте між молекулами діють досить великі сили. Правда, вони стають такими, лише коли молекули розташовані близько одна від одної. Це сили притягання та відштовхування (можна докладніше обговорити, коли які з цих сил переважають).
V. Встановлення внутрішньо предметних та між предметних зв’язків
VI. Узагальнення знань
Вправа «Вірю – не вірю».
Чи вірите ви, що …
1. …планета Земля складається з молекул?
2. …молекули повітря однакові?
3. …рух частинок пилу у повітрі - броунівський рух?
4. …відстань між молекулами різних речовин однакова?
5. …між молекулами існують сили притягання та відштовхування?
6. …молекули газів рухаються зі швидкостями сотень метрів за секунду?
7. …при температурі -5’C молекули не рухаються?
8. …якщо між молекулами не буде існувати сили притягання, усе буде існувати в газоподібному стані?
VII. Підсумки уроку
Метод «Незакінчені речення»
-Цей урок дав мені знання про …
-Сьогодні на уроці я зрозумів, що…
VIII. Домашнє завдання
1.Опрацювати текст §
2.Записати в зошит характерні ознаки будови газоподібних, рідких,твердих тіл;

Буду радий бачити Ваші побажання та запитання в коментарях.
Немає коментарів:
Дописати коментар