Урок № 30 Густина речовини


Тема уроку: Густина речовини

Мета уроку: шляхом проведення фізичного експерименту навчити учнів встановлювати аналітичні зв’язки між масою та об’ємом різнорідних речовин, навчити знаходити густину твердого тіла, формувати інтерес до фізичного експерименту, розвивати експериментальні вміння та прагнення проводити експеримент, сприяти активізаціі творчого мислення учнів, пробуджувати в них пізнавальний інтерес, стимулювати розвиток ініціативи, кмітливості, виховувати практичні навички у користуванні приладами
Базові фізичні поняття: речовина, густина,  маса, об’єм
Демонстрації:
Обладнання: комплекти тіл однакового об’єму з різних речовин, тіла з однакової речовини різного об’єму,  терези, важки, мензурки, таблиці густин речовин, презентація, інтерактивна дошка
Тип уроку: урок засвоєння нових знань та формування практичних умінь
Міжпредметні звязки: математика, природознавство, хімія



„Закрийте двері перед помилками
і істина теж не зможе зайти”.
 (Рабіндранат Тагор).


Хід уроку :
      I.      Організаційний момент
Не бійтесь помилятись на шляху до істини, бо ніколи не помиляється лише той, хто нічого не робить.
Привітання, перевірка присутніх
   II.      Актуалізація опорних знань
Робота в групах над завданнями переведення в систему СІ :
25 т 200 кг =  ….
50 дм 3= ….
120 г 50 мг = …
10025 см= ….
Запитання для класу.
1.У чому полягає різниця між фізичними тілами й речовиною?
2. Які фізичні тіла перебувають у вас на парті і з яких речовин вони виготовлені?
3. Що таке маса?
4. Як визначають масу тіла?
5. Які ви знаєте одиниці вимірювання маси?
6. Назвіть основні правила зважування.
III.      Мотивація навчальної діяльності
Ви вже навчилися вимірювати масу тіла та визначати його об’єм. Також з’ясували:  чим більша  маса тіла, тим більший об’єм воно має. Але буває так, що тіла однакової маси мають різний об’єм, а тіла однакового об’єму – різну масу. Чому?
IV.      Вивчення нового матеріалу
А зараз декілька ситуацій для вас:
Ситуація 1. Я приходжу на ринок з метою купити олію. Один продавець продає її по 10 гр. за літр а другий по 10 гр. за кілограм. В кого мені варто купити?
Ситуація 2. Я вирішила спекти торт. В рецепті написано, що в тісто треба додати 100 грамів меду. Чи можу я скористатися мензуркою, щоб відміряти необхідну кількість меду?
Ситуації не надумані, а взяті із життя. Кожен може зіштовхнутися з подібною. Спробуємо ж їх розв’язати.
Експеримент 1. В мене на столі стоять дві наповнені мензурки: одна водою а друга …пуста. Чим наповнена друга мензурка? (повітрям). Об’єми води і повітря однакові. А от маси ні. Можемо перевірити це за допомогою терезів.
Експеримент 2. Зрівноважимо на терезах дерев’яний брусок і пісок. Порівняємо їх об’єми. Об’єм піску виявився меншим.
Зробимо висновки з проведених дослідів:
-                 різні речовини однакових об’ємів мають різні маси.
-                 різні речовини однакової маси займають різні об’єми.
Отже маса суцільного тіла залежить не тільки від його об’єму, але й від речовини, з якої складається це тіло.
Для всіх суцільних тіл з однієї речовини відношення маси до об’єму є однаковим (якщо, наприклад, взяти тіло вдвічі більшого об’єму, то й масу воно матиме вдвічі більшу). Отже, ця величина є характеристикою речовини. Називають її густиною.
Густина речовини – фізична величина, що показує, яку масу має дана речовина в одиниці об’єму.
Наприклад: густина води 1000 кг/м3. Це означає, що маса одного кубічного метра води – 1000 кг.
Густина льоду 900 кг/м3. Це означає, що маса одного кубічного метра льоду 900 кг.
Густина — фізична величина, що дорівнює відношенню маси тіла до його об’єму.
Як можна визначити густину речовини?
Фізика говорить мовою математики. Запишемо ж рівняння для розрахунку густини. Цю фізичну величину прийнято позначати грецькою буквою ρ (ро). Все дуже просто і кожен з вас може це зробити. Необхідно масу поділити на об’єм.
Отже:

Одиниці вимірювання:  

Одиницею густини речовини є 1кг/м³.
1кг/дм³ = 1000 кг/м³;
1г/см³ = 1000 кг/м³;
1кг/м³= 0,001 кг/дм³;
1кг/м³= 0,001 т/см³;
1г/см³= 1,кг/дм³= 1 Т/м³;
З основної формули густини виводяться формули ; . Можна порадити для запобігання помилок користуватися таким зручним засобом, як «трикутник»: закриваючи позначення шуканої величини, можна просто прочитати потрібну формулу.
;

Давайте визначимо густину якоїсь речовини. Наприклад, брусок, виготовлений із металу. Визначимо його густину.
(Викликаю бажаючих визначити масу і об’єм за допомогою терезів і мензурки. На дошці виконуємо необхідні розрахунки. )
Користуючись таблицею густин знаходимо, який це метал.
Густина тієї самої речовини в твердому, рідкому  й газоподібному станах різна. Наприклад, густина льоду дорівнює 900 кг/м³, води 1000 кг/м³, водяної пари 0,59 кг/м³
Наука про природу зародилась давно. Першими робили спроби пояснити спостережувані явища вчені стародавньої Греції.
Було це у 250 році до нашої ери. Цар доручив славнозвісному Архімеду перевірити чесність майстра, який виготовив золоту корону. Хоча корона важила стільки, скільки було відпущено на неї золота, цар запідозрив, що її виготовили зі сплаву золота зі сріблом. Архімедові було доручено дізнатися, не порушуючи цілісності корони, чи є у золоті домішки інших металів. Корона, як ви розумієте, мала неправильну форму, а Архімедові в першу чергу потрі­бно було визначити її об'єм. Як Архімед міг виміряти об'єм корони, викону­ючи доручення царя? Продемонструйте це.
У нас немає корони, але є інші прикраси. Використайте їх.
(Демонстрація проводиться на основі досвіду, набутого на лабораторній роботі «Визначення ціни поділки вимірювального приладу. Вимірювання об'єму тіла неправильної форми».)
Розв’язування якісних задач
- Три кубики з мармуру, льоду і латуні  мають однаковий об’єм. Який із них має найбільшу масу, який найменшу?
- Яке з двох тіл, масою 2 кг кожне, має більший об’єм – скляне чи залізне? Чому?
Розв’язання кількісних задач
З якої речовини виготовлено циліндр об’ємом 4 дм³, якщо його маса дорівнює 35,6 кг.?
( Відповідь: р = 8900 кг/м³ . Циліндр виготовлено з нікелю.)

   V.      Встановлення внутрішньо предметних та між предметних зв’язків
VI.      Узагальнення знань
Робота із таблицею густин. Знайти речовину із найменшою та найбільшою густиною. Порівняти їх. Дати відповідь на питання: Як залежить густина від агрегатного стану речовини?
Інтерактивна вправа «Знайди помилку»(картки роздаються учням вибірково)
Із переліку слів викресліть ті, що не стосуються сьогоднішньої теми. Зі слів, що залишилися, складіть речення, використовуючи допоміжні слова.
Із переліку слів викресліть ті, що не стосуються сьогоднішньої теми. З слів, що залишилися, складіть речення, використовуючи допоміжні слова.
Сила                       Густина                         Маса
Секундомір           Терези                           Взаємодія
Об’єм                     Речовина                       Площа
Мензурка


______________це характеристика_____________________


2. Із переліку слів викресліть ті, що не стосуються сьогоднішньої теми. З слів, що залишилися, складіть речення, використовуючи допоміжні слова.

Сила                       Густина                         Маса
Секундомір           Терези                           Взаємодія
Мензурка

____________показує,  яку__________ має  одиниця____________

3. Із переліку слів викресліть ті, що не стосуються сьогоднішньої теми. З слів, що залишилися, складіть речення, використовуючи допоміжні слова.

Сила                       Густина                         Маса
Секундомір           Терези                           Взаємодія
Об’єм                     Речовина                       Площа         
Мензурка
 Щоб визначити _______________ необхідні такі прилади: ____________ і ____________.

VII.      Підсумки уроку
На сьогоднішньому уроці вам відкрилась ще одна таємниця Всесвіту, про яку досі ви не знали. Сподіваюсь, що нові знання, здобуті на сьогоднішньому уроці, будуть використанні вами у житті.
Оцінювання учнів.
VIII.      Домашнє завдання
1) Яка маса дубової палки площею поперечного перерізу 0,04 м² і завдовжки 5 м?
2) Експериментальна задача: Візьміть шматок мила у формі прямокутного паралелепіпеда, визначіть його масу і  густину мила.




https://drive.google.com/file/d/0B_qtbMhCzK1KaTYwUTVGQUNZR28/view?usp=sharing  Завантажити конспект Урок № 30 Густина речовини

Буду радий бачити Ваші побажання та запитання в коментарях.

Немає коментарів:

Дописати коментар