Урок № 34 Взаємодія тіл. Сила. Додавання сил, що діють уздовж одної прямої. Рівновага сил


Тема уроку: Взаємодія тіл. Сила. Додавання сил, що діють уздовж одної прямої. Рівновага сил

Мета уроку: сформувати знання учнів про поняття про взаємодію тіл, поняття інертності і поняття маси, сформувати вміння  практично застосовувати їх при розв'язуванні задач, розвивати уяву та творчі здіб­ності учнів.
сформувати в учнів знання про силу як векторну фізичну величину, що кількісно описує взаємодію тіл; про її одиницю; визначити правила векторного додавання сил, що діють уздовж однієї прямої; розвивати вміння само­стійно отримувати знання; розвивати логічне мислення.
Базові фізичні поняття: інерція, швидкість, маса, кілограм, інертність, сила, вектор, рівнодійна сил.
Демонстрації: Взаємодія різних тіл. Взаємодія двох візків. Явище інерції.
Обладнання: похила площина, два візки, пісок, сталева пластина, нит­ки, сірники, тягарець, ди­намометри, тягарці.
Тип уроку: засвоєння нових знань.




Хід уроку :
      I.      Організаційний момент
Привітання, перевірка присутніх, аналіз контрольної роботи
   II.      Актуалізація опорних знань
Інтерактивна вправа «Коректор».
Вставте пропущені літери в термінах і сформулюйте їхні визначення:
Мех...ий р..х, шв...сть, ч...с, тр...ія, ш...х, пр.. .ий р.. .х, год.. .ик.
Пригадай:
1)    Що називається фізичним тілом?
2)    Що називається механічним рухом?
3)    Що враховують  коли кажуть: Тіло рухається, знаходиться у стані спокою?
4)    Що потрібно зробити, щоб нерухоме тіло почало рухатись?
III.      Мотивація навчальної діяльності
IV.      Вивчення нового матеріалу

Тоді постає питання: як дізнатися, що на тіло діє сила? Для цього служать ознаки дії сили: зміна швидкості або напрямки руху тіла, зміна форми або розмірів тіла. Наприклад, припинивши змахувати крильми, птах буде летіти не тільки вперед, але й униз. Тобто тіло птаха змінить напрямок руху. У міру падіння птаха швидкість руху його тіла також не буде залишатися постійною: вона буде збільшуватися.
·        Сила — векторна величина, що є мірою взаємодії тіл.
Під дією сили тіло змінює свою швидкість. Але чим більше маса тіла, тим повільніше змінюється його швидкість під дією певної сили. На підставі цього можна ввести одиницю сили.
За одиницю сили приймають 1 ньютон (1 Н).
·        1 Н — це сила, що діє на тіло масою 1 кг, змінюючи його швидкість щосекунди на 1 м/с.
1) значенням;
2) напрямком у просторі;
3) точкою прикладання.
На кресленнях сили, як й інші векторні величини, позначають стрілками. Початок стрілки збігається із точкою прикладання сили, напрямок стрілки вказує на напрямок сили, а довжина стрілки пропорційна модулю сили.
Зверніть увагу: сила пружності спрямована перпендикулярно до поверхні стола. Тому її називають звичайно силою нормальної реакції, тому що перпендикуляр називають також нормаллю.
3. Додавання сил
Досліди показують, що в тих випадках, коли розмірами тіла можна знехтувати, дію на тіло декількох сил можна замінити дією однієї сили, яку називають рівнодійною цих сил.
Знаходження рівнодійної декількох сил називають складанням цих сил. Оскільки сили є векторними величинами, їх складають за правилом складання векторів. Розглянемо спочатку складання двох сил, що діють уздовж однієї прямої.
Якщо рівнодійна всіх сил, що діють на тіло, дорівнює нулю, говорять, що ці сили врівноважують (компенсують) одна одну. Урівноважувати одна одну можуть також сили, що діють на тіло, яке рухається. У такому випадку швидкість цього тіла залишається незмінною (за модулем і за напрямком).

   V.      Встановлення внутрішньо предметних та між предметних зв’язків
VI.      Узагальнення знань

1.     Наведіть приклади, які показують, що швидкість тіла змінюється внаслідок дії на нього іншого тіла.
2.     Що відбувається з тілом, якщо на нього не діють інші тіла?
3.     Що є мірою взаємодії тіл?
4.     Чому сила характеризується не тільки значенням, але й напрямком?
5.     Які тіла взаємодіють при падінні каменя, під час руху супутника, автомобіля, вітрильного човна?
6.     Як буде рухатися тіло під дією двох рівних протилежно спрямованих сил?

У кінці зошита продовжуємо заповнювати та­блицю «Фізичні величини»:

VII.      Підсумки уроку
— Що ви знали з цієї теми?
— Який досвід ви здобули на сьогоднішньому уроці?
— Які запитання з цієї теми у вас виникли?
VIII.      Домашнє завдання

Життя і творчість Галілео Галілея



Буду радий бачити Ваші побажання та запитання в коментарях.

Немає коментарів:

Дописати коментар