Урок № 33 Лабораторна робота №7 Визначення густини твердих тіл та рідин.


Тема уроку: Лабораторна робота №7 Визначення густини твердих тіл та рідин.

Мета уроку: формування навичок розв’язування задач на зв’язок маси, об’єму та густини; формування навичок вимірювання густини, навчитися визначати густину речовин за допомогою мірного циліндра та важільних терезів, виховувати спостережливість, працелюбність, наполегливість; сприяти розширенню світогляду вихованців.
Обладнання: важільні терези, важки, брусок, тіло неправильної форми, мензурка, посудина з водою, посудина з невідомою рідиною, склянка, презентація, інтерактивна дошка
Тип уроку: комбінований урок



Хід уроку :
      I.      Організаційний момент
Привітання, перевірка присутніх
   II.      Актуалізація опорних знань
Інтерактивна гра Світлофор
№ з/п

Запитання
Правильна відповідь
 1.

Маса – це міра вимірювання об’єму.
Ні
 2.

Взаємне проникнення речовини одна в одну називають дифузією.
Так
 3.

Найменшою частинкою речовини є яблуко.
Ні
 4.

Сонце – це речовина.
Ні
 5.

Лід – це речовина в газоподібному стані.
Ні
 6.

При нагріванні твердих тіл їх об’єм зменшується.
Ні
 7.

В газоподібному стані речовини зберігають свою форму і об’єм.
Ні
 8.

Молекули складаються з липучок, якими вони прилипають одна до одної.
Ні
 9.

У твердому агрегатному стані тіло не зберігає ні форму ні об’єм.
Ні
 10.

При підвищенні температури швидкість молекул збільшується.
Так
 11.

Між молекулами існує міжмолекулярне розштовхування та розтягування.
Ні
 12.

Аморфні тіла – це тіла, які не утворюють кристалічних граток.
Так

III.      Мотивація навчальної діяльності
IV.      Виконання роботи
Лабораторна робота №7
Визначення густини твердих тіл та рідин.
Мета: навчитися визначати густину речовин за допомогою мірного циліндра та важільних терезів.
Обладнання: терези; набір важків; мірний циліндр; дерев’яний брусок, металеве тіло неправильної геометричної форми; стакан; посудина з водою; сіль; ложка однорідна.

Теоретичні відомості.
         Якщо взяти різні тіла однакової маси, то навіть візуально можна оцінити, що об’єми їх різні. Щоб порівнювати маси і об’єми різних тіл, використовують фізичну величину, яку називають густиною. Густина – це фізична величина, яка характеризує стан речовини і чисельно дорівнює відношенню маси однорідного тіла до його об’єму. Позначають густину символом  і обчислюють за формулою:
 , де
Ро- густина речовини; m- маса речовини; V- об’єм речовини.
         Вимірюютьгустину в СІ в кг/м3або г/см3.
1кг/м3 – цегустинатакоїоднорідноїречовини, масаякоївоб’ємі 1м3дорівнює 1кг. Якщотіло не є однорідним, а складається з декількохречовин, то тодіговорять про середнюгустинутіла.
         Обчислюютьгустинутіла за тією ж формулою, що й густинуречовини.
         Густинаречовини не залежитьнівідмасиречовини, нівідїїобєму.


Хід роботи
Підготовка до роботи.
І. Перш ніж починати вимірювання, виберіть правильну відповідь.
1. Об’єм тіла вимірюють за допомогою…
         а) терезів.
         б) мірного циліндра.
         в) лінійки.
         г) мікрометра.
2. За допомогою терезів вимірюють…
         а) масу тіла.
         б) об’єм тіла.
         в) густину тіла.
         г) лінійні розміри тіла.
3. Встановіть відповідність між фізичними величинами та одиницями їх вимірювання:


1) маса;
2) об’єм;
3) густина.
а) м3;
б) кг/м3;
в) м;
г) кг.


а
б
в
г
1




2




3







ІІ. Уважно прочитайте інструкцію з техніки безпеки.

Експеримент.
1.  Визначте межі вимірювання та ціну поділки шкал вимірювальних приладів (лінійки, мензурки, терезів).
2.  Визначте об’єм бруска за допомогою лінійки.
Нагадуємо!
Об’єм тіла правильної геометричної форми обчислюють, використовуючи метод непрямих вимірювань та формулу  , де
 довжина,  ширина,  висота тіла.

3.                     Виміряйте масу бруска за допомогою терезів.
4.                     Обчисліть густину речовини, з якої виготовлено брусок.
5.                     Визначте об’єм тіла неправильної геометричної форми.
6.                     Виміряйте масу тіла неправильної геометричної форми.
7.                     Обчисліть густину речовини, з якої виготовлено тіло.
8.                     Виміряйте масу порожньої склянки.
9.                     Налийте в склянку води і виміряйте масу склянки з водою  та визначте масу досліджуваної речовини.
10.                Перелийте рідину в мірний циліндр і виміряйте її об’єм.
11.                Обчисліть густину досліджуваної рідини.
12.                Повторіть п. 9-11 для інших рідин.
13.           Результати вимірювань та обчислень запишіть у таблицю.

№ з/п

Досліджуване
тіло або рідина

Маса 
Об’єм
тіла 

Густина 
Речовина
г
кг
см3
м3
г/см3
кг/м3
1.
Брусок







2.
Тіло неправильної геометричної форми







3.
Рідина 1







4.
Рідина 2









Опрацювання результатів експерименту.
1.  Чи співпали результати ваших вимірювань з табличними? Чому?
2.  Які чинники могли вплинути на точність ваших результатів?
3.  Чи однаковою є густина однієї речовини в різних агрегатних станах? Чому?

Висновок

Додаткове завдання
         Визначте густину повітря.

   V.      Узагальнення знань
1) Вважаючи, що середня густина тіла людини 1000 кг/м3 , визначте свій об’єм. Мається на увазі, що ви знаєте масу свого тіла.
2) Маса мотка проволоки 216 г, він витісняє при зануренні 80 мл води. З якої речовини виготовлена ця проволока?
VI.      Підсумки уроку
VII.      Домашнє завдання



Буду радий бачити Ваші побажання та запитання в коментарях.



Немає коментарів:

Дописати коментар