Урок № 40 Лабораторна робота №9 Вимірювання коефіцієнта тертя ковзання


Тема уроку: Л.Р №9 Вимірювання коефіцієнта тертя ковзання

Мета уроку: Формувати і розвивати в учнів дослідницькі навички та уміння на основі експериментів, підтверджувати вивчену теорію, проводити вимірювання сили тертя та ваги тіла, визначати коефіцієнт тертя, робити висновки та узагальнення.
Базові фізичні поняття: сила, сила тертя, коефіцієнт тертя.
Обладнання:  Гладенька дерев’яна дошка, дерев’яний брусок, набір важків, динамометр.
Тип уроку: урок контролю й оцінювання знань.

Теорія і практика
Науки два крила.
Бажаємо, щоб фізика
Вам успіх принесла.




Хід уроку :
      I.      Організаційний момент
Привітання, перевірка присутніх
   II.      Актуалізація опорних знань
Відгадайте загадку:
І корисне, і шкідливе,
Непотрібне, і важливе.
Нам завжди псує взуття.
Здогадались, це ...              (Тертя.)
На дошці двоє учнів розв'язують задачі, тексти яких записані на картках.
Задача 1. Вагонетку тягнуть два робітники, прикладаючи до неї в одному напрямку сили 30 Н і 45 Н. Сила опору рухові 15 Н. Яке числове зна­чення рівнодійної всіх сил, що діють на вагонетку? Зобразити ці сили графічно, вважаючи, що вони напрямлені горизонтально.
Задача 2. Скільки важить бензин об'ємом 25 л?
Решта учнів розв'язують задачі усно, їх тек­сти проектуються за допомогою комп'ютерного проектора.
1. Яка сила тяжіння діє на тіло масою 100 кг?
2. Яка вага нерухомої людини масою 70 кг?
3. Яка маса каменя, якщо його вага 100 Н?
4. Рівнодійна двох сил 2 Н і 5 Н становить: 10 Н, 7 Н, 5 Н, 2 Н, 3 Н, 8 Н. Які з цих відповідей можуть бути правильними?
5.  Яка рівнодійна двох сил 15 Н і 25 Н, якщо вони напрямлені вздовж однієї прямої в один бік?
6.  Яка рівнодійна двох сил 45 Н і 30 Н, якщо вони напрямлені у протилежні боки?
Після розв'язування усних задач  учитель оцінює робо­ту учнів, що розв'язували задачі на дошці.
III.      Мотивація навчальної діяльності
Кожному учневі класний керівник може дати характеристику: розумний, слухняний, працьови­тий. Сила також має характеристики. Які три характеристики ?
Ми з вами розглянули вже три механічні сили і дали їм характеристику. А сьогодні ми проводемо вимірювання сили тертя та ваги тіла, визначимо коефіцієнт тертя.
Дайте відповіді на питання
1.     Дати характеристику силі тертя (модуль, напрямок, точка прикладання).
2.     Що є причиною сили тертя?
3.     Які є види тертя?
4.     Чи завжди тертя шкідливе? (приклади).
5.     А коли тертя корисне?
6.     У  чому полягає фізичний зміст  - ?

IV.      Виконання роботи
Виконання роботи
1.     Покласти дерев’яний брусок широкою гранню на горизонтально розміщену дерев’яну лінійку. На брусок поставити вантаж.
2.     Прикріпити горизонтально до бруска динамометр і тягнути за нього так, щоб брусок рухався рівномірно вздовж лінійки. Записати покази динамометра.
3.     Зважити брусок і вантаж.
4.     Для продовження експерименту додати до першого вантажу другий, третій, при цьому кожного разу необхідно зважувати і брусок, і вантаж, і вимірювати силу тяги (тобто силу тертя).
5.     За результатами досліджень побудувати графік залежності сили тертя від сили тиску і, при допомозі даного графіка, визначити середнє значення коефіцієнта тертя ковзання сер.


6.     Результати вимірювань і обчислень записати в таблицю.

досліду
P, H
Fтер.
1.


2.


3.


4.


5.


7.     Побудувати графік залежності Fтер. (P).

                                                             
   V.      Узагальнення знань
Який результат отримано при розрахунку  для всіх дослідів? Що це означає?
Чи залежить  від маси тягарця та бруска?
Чи залежить  від сили тертя? Що виникає при русі?
Як зв’язані між собою Fтр. та площа поверхні бруска?
VI.      Підсумки уроку
Чи зможемо ми відповісти на такі запитання:
·                                           Чому лопату, сапу потрібно позбавляти ржавчини?
·                                           Чому крейда не пише по склу?
·                                           Чому шуруп перед закручуванням у дошку іноді змащують милом?
·                                           Чому літаки покривають безколірним лаком, а не фарбують?
·                                           Чому у дуже великі морози ковзани погано ковзають по льоду?

VII.      Домашнє завдання
Підготувати повідомлення про тертя «шкідливе і корисне». Твір-мініатюра «Зникло тертя». Кросворди про тертя.



Буду радий бачити Ваші побажання та запитання в коментарях.

Немає коментарів:

Дописати коментар