Тема уроку: Розв'язування задач. Сили
Мета уроку: повторити, систематизувати, узагальнити та поглибити
знання учнів з тем «Сила пружності», «Сила тяжіння», «Вага», «Сила тертя».
Вчити учнів розв´язувати задачі, використовуючи формули сил; удосконалити навички
роботи з додатковою літературою, формування у свідомості учнів
природничо-наукової картини світу.
розвивати логічне мислення, уміння
користуватися методами індукції та дедукції, аналізу та синтезу;
формувати моральні якості –
доброзичливість, колективізм, почуття взаємної відповідальності.
Базові фізичні поняття: сила, сила тяжіння, сила пружності, сила тертя, вага
Обладнання: мультимедійна установка, матеріали презентації теми
«Сили», штатив, набір важків, динамометр, кулька, картки з задачами.
Тип уроку: урок формування навичок розв´язування
задач.
Хід уроку :
I. Організаційний момент
Привітання, перевірка присутніх
II. Актуалізація опорних знань
III. Мотивація навчальної діяльності
На попередніх
уроках ви отримували теоретичні знання про головні сили природи, дізналися про
їх широке застосування в житті та на виробництві, виявили корисні та шкідливі
властивості сил. Але справжній фізик вміє користуватися приладами, проводити
вимірювання та розв’язувати задачі, отже сьогодні ми закріпимо ці навики, а для
цього пограємо у гру
IV. Основний зміст уроку
Закрийте очі,
уявіть собі, що ви турист-альпініст, ви одягнені в теплий спортивний костюм, на
спині рюкзак, носик став трішки холодним, розітріть його, зігрійте. На снігу
казково виблискує сонце і ви вирушаєте в гори.
Ігрове поле
складається з планшета (мал.), на якому зображено гірський пейзаж із нанесеним
на ньому маршрутом сходження і привалами. Привали пронумеровані, їх десять.
Перед грою формуються дві
команди, у кожній обирають капітана. Команди знаходяться на старті. Потім
капітани по черзі кидають ігровий кубик. Номер на верхній грані кубика
відповідає кількості привалів, які вільно може пройти команда. Потрапивши на
привал, вона дістає завдання або картинку з надписом з певної «кишені».
Завдання виконує один із членів команди біля дошки, якщо відповідь неправильна,
то команда спускається на один перехід. Виграє та команда, яка раніше за інших
досягне піка Знань.
Привал 1 (дати відповідь усно).
• Визначте вагу
ящика з піском, маса якого 75 кг.
• Чому м'яч,
кинутий вертикально вгору, падає на землю?
• Яка з двох сил:
4 кН чи 800 Н – більша й у скільки разів?
• Яка сила
утримує тіла на похилій площині?
Привал 2
• До кінців
важеля прикладено вертикальні сили 25 Н і 15 Н. Довге плече важеля дорівнює 15
см. Яка довжина короткого плеча? Важіль перебуває у рівновазі.
• Хлопчик, вага
якого 600 Н, тримає у піднятій вгору руці гирю, вага якої становить 200 Н. З
якою силою він тисне на землю?
• Вагонетку
тягнуть двоє робітників, прикладаючи до неї в одному напрямі сили 30 Н і 45 Н.
Сила опору рухові 25 Н. Чому дорівнює рівнодійна всіх сил, які діють на
вагонетку?
Привал 3
• Якщо розтягнути
пружину силою 120 Н, вона подовжується на 4 см. На скільки стиснеться пружина
під дією сили 90 Н?
• Сила 20 Н
розтягує пружину на 4 см. Якою є сила, що розтягує пружину на 7 см?
• Зобразіть графічно силу тяжіння, що діє на кулю, підвішену на
нитці. Її маса 2 кг.
• Зобразіть
графічно вагу кулі, що підвішена на нитці. Маса кулі 3 кг.
Привал 4 (дати відповідь на
запитання).
• Яку силу
називають силою тяжіння?
• Коли виникає
сила пружності і куди вона напрямлена?
• Що таке вага?
• Що таке сила
тертя?
Привал 5
Привал 6
Привал 7
• Горизонтальною дорогою рівномірно тягнуть
за допомогою довгої мотузки санки з вантажем, загальна маса яких становить 80
кг. Сила натягу мотузки 56 Н. Обчисліть коефіцієнт тертя ковзання.
• Ванну об'ємом 120 л наповнили водою на дві
третини. На скільки змінилася сила, з якою ванна тисне на підлогу?
• У бідон масою 0,5 кг налили 4 л гасу. Яку
силу треба прикласти, щоб підняти бідон?
Привал 8
Привал 9
• У каністру масою 1 кг налили 3 л бензину.
Яку силу треба прикласти, щоб підняти каністру? Густина бензину 710 кг/м3.
• Вантаж масою 300 кг піднімають за допомогою
одного рухомого блоку, прикладаючи силу 1600 Н. Яка маса блоку?
• До кінців важеля завдовжки 1 м підвішені
вантажі масою 7 кг і 13 кг. На якій відстані треба розташувати опору, щоб
важіль перебував у рівновазі?
• Буксирний катер тягне річкою баржу, яка
зазнає діє сили опору 1,5 кН. Сила опору, яка діє на катер, становить 120 Н.
Яку силу тяги розвиває катер, якщо він рухається рівномірно?
Привал 10
А тепер
спустимося з вершини та оцінимо свої знання.
V. Підсумки уроку
Учитель аналізує хід гри.
Успіхи оцінюються у балах, які виставляються в журналі. Члени команди, яка
перемогла, нагороджуються призами.
VI. Домашнє завдання
Найміцніша
павутина в павуків – нефілім, що живуть у Африці, далеких родичів наших
хрестовиків.На Мадагаскарі жінки збирають нефілім, тягнуть із їхніх черевець
нитки, а потім тчуть з них красиві стрічки.
Запитання:Яка жорсткість такої нитки, якщо для
заплутування птаха масою 1 кг ,
вона розтягнулася на 1 см ?
Дано: СІ
Розв´язання
m=1кг Fпр=kx Fпр=md
x=1см 0,01м k= Fпр/x Fпр=1×10=10(H)
[k]=H/m k=10/0,01=1000(H/m)
K-?
Відповідь: k=1000 H/m.
У м.Дружківка
відкрито льодову арену «Альтаір». Учні 8 класу у жовтні 2013 року завітали
туди, щоб покататися на ковзанах. Маса учнів 45 кг і 37 кг . Визначте силу тертя,
якщо коефіцієнт тертя ковзання сталі по льоду 0,02.
Дано: Розв´язання
m1=
37кг Fтер =µN N1=37×10=370H
m2=45кг N=mg N2=45×10=450H
µ=0,02 [Fтер] =H F1тер=0,02×370=7,4(H)
F1тер.-?
F2тер=0,02×450=9,00(H)
F2тер,-?
Відповідь: F1тер=7,4H, F2тер=9,00H.
Складіть
задачі за даними.
Прискорення вільного падіння в різних міcцях Землі на знаходження сили тяжіння, ваги, сили тертя
для самих себе, якщо б ви знаходилися:
I група: у Берліні – 9,8128 м/с2
II група: у Парижі – 9,80943 м/с2
III група:
у Римі – 9,80367 м/с2
IV група:
у Токіо – 9,79801 м/с2
Буду радий бачити Ваші побажання та запитання в коментарях.
Немає коментарів:
Дописати коментар