Урок № 8 Лабораторна робота № 2 Вимірювання об'єму твердих тіл, рідин і газів i сипких матеріалів.


Тема уроку: Л.Р № 2  Вимірювання об'єму твердих тіл, рідин і газів

Мета уроку: ознайомлення з вимірами простору, відповідними одиницями та зв’язками між ними; формування навичок вимірювання об’єму тіл різної форми, розвивати навички вимірювати об’єм рідин та газів, твердих тіл правильної і неправильної геометричної форми, виховувати охайність, відповідальність.
Базові фізичні поняття: об’єм, одиниці об’єму
Демонстрації:
Обладнання: лінійка, брусок, металева кулька; мензурка; посудина з водою; тіло неправильної геометричної форми; нитки повітряна кулька; тонка трубочка; піпетка, презентація, мультимедійна дошка
Тип уроку: комбінований урок





Природу перемагають, підкоряючись її законам.
Ф. Бекон


Хід уроку :
      I.      Організаційний момент
Привітання, перевірка присутніх.
   II.      Актуалізація опорних знань

III.      Мотивація навчальної діяльності
IV.      Вивчення нового матеріалу
Фізичну величину, що характеризує властивість тіл займати певну частину простору, називають об’ємом. Одиницею вимірювання об’єму в СІ є м3.
Об’єм прямокутного паралелепіпеда V = abc .
Дуже важливо також вміти виражати об’єм у різних одиницях.

Для одиниць об’єму:
1л = 0,003 м3
1 м3= (10 дм)3= 1 000 дм3= 1 000 л.
1 м3= (100 см)3= 1 000 000 см3.
1 м3= (1 000 мм)3= 1 000 000 000 мм3.
1 км3= (1 000 м)3= 1 000 000 000 м3.

Нагадуємо!
3 дорівнює об’єму куба з довжиною ребра 1м.


Обєм тіл можна визначати різними методами. Одним з таких методів є метод вимірювання об’єму тіл за допомогою мірного циліндра (мензурки).
У практичних і лабораторних умовах часто доводиться вимірювати об'єм різних тіл, рідин та газів. Якщо тверде тіло має правильну форму, то для цього можна використовувати математичні формули. Якщо ж досліджується тіло довільної форми або рідина, то послуговуються мензурками - спеціальни­ми невеликими скляними посудинами циліндричної або конічної форми, на стінках яких нанесені поділки. Для цього вибирають дві сусідні поділки, які мають числове позначення, і знаходять їхню різницю. Наприклад, якщо ці поділки 10 см3 і 20 см3, то різниця дорівнює 10 см3. Таким чином, підраховують кількість малих поділок між: ними. Таких поділок 5. Поділивши 10 см3 на 5, одержимо 2 см3/под. Отже ціна поділки шкали мензурки - 2  см3/под.
Після визначення ціни поділки мензурку розміщують на горизонтальній поверхні і наливають в неї воду, фіксують, на скільки поділок піднялася вода. Помноживши ціну поділки на кількість поділок, одержують об'єм тіла. Наприклад, у мензурку
3  ціною поділки 2 см3 налили воду до поділки 100 см3. Коли в мензурку опустили камінець, вода піднялася на 15 поділок. Таким чином, об'єм камінця 2 см3/под х 15 под = 30 см3.
Основною одиницею об'єму є кубічний метр (м3).
Частинні одиниці об'єму:
1см3 = 0,000001 м3 = 10-6м3;
1дм3= 0,001 м3 = 10-3м3;
1 дм3= 1000 см3= 103см3.
Існує ще одна одиниця об'єму - літр (л). Нею послуговуються, характеризуючи внутрішній простір посудин і апаратів.
1 л = 1 дм3 = 1000 см3 = 1000 мл

Лабораторна робота №5
Вимірювання об’єму твердих тіл, рідин та газів.
Мета: навчитися вимірювати об’єм рідин та газів, твердих тіл правильної і неправильної геометричної форми.
Обладнання: лінійка; деревяний брусок; металева кулька; мензурка; посудина з водою; тіло неправильної геометричної форми; нитки повітряна кулька; тонка трубочка; піпетка.

Експеримент.
1.       Визначте межі вимірювання та ціну поділок лінійки Сл та мензурки См.
2.       Налийте в мензурку деяку кількість води й визначте її об’єм V1.
3.       Опустіть в мензурку з водою кульку й знову визначте об’єм води й кульки V2.
4.       Знайдіть різницю V між кінцевим V2 та початковим V1 значеннями об’єму:
.
5.       Виміряйте діаметр кульки. Для цього покладіть її між двома брусками й виміряйте відстань між ними, яка буде дорівнювати діаметру кульки. нагадаємо, що радіус кульки рівний половині діаметру.
 .
6.       Знайдіть об’єм кульки методом непрямих вимірювань за формулою
, де
       число пі , щодорівнює 3,14;
 радіус кульки.
7.     Порівняйте значення об’ємів кульки, отриманих в обох випадках.
8.            Виміряйте довжину, ширину та висоту деревяного бруска.
9.            Визначте об’єм паралелепіпеда, використовуючи метод непрямих вимірювань та формулу              
, де  довжина,  ширина,  висота тіла.
10.       Результати вимірювань запишіть у таблицю.
№ з/п


Фізична величина
Значення величини
см3
м3
1.
Обєм води в мензурці, V1.


Обєм води й кульки, V2.


Обєм кульки, V.


2.
Радіус кульки, r.


Об’єм кульки обчислений методом непрямих вимірювань V0


3.
Довжина бруска, а.


Ширина бруска, b.


Висота бруска, с.


Обєм бруска, V.


4.
Обєм води в мензурці, V1.


Обєм тіла неправильної геометричної форми з водою, V2.


Обєм тіла неправильної геометричної форми, V.




Опрацювання результатів експерименту.
1.       Чи залежить об’єм тіла від кількості води в мензурці? Чому?
2.       Чи однакові значення об’єму кульки ви отримали в обох випадках? Чому?
3.       Чи впливає те, як ви дивитеся на шкалу на результати вимірювань? Чому?

Висновок

   V.      Встановлення внутрішньо предметних та між предметних зв’язків
VI.      Узагальнення знань
VII.      Підсумки уроку
Учитель бере інтрев’ю в учнів:
-         Що ви знали з цієї теми?
-         Який досвід ви здобули на сьогоднішньому уроці?
-         Які запитання з цієї теми у вас виникли?

VIII.      Домашнє завдання
№ 1.  Площа дна каструлі 1300 см². Визначити об’єм каструлі, якщо її висота 20 см.

№ 2. В акваріум довжиною 30 смта шириною 20 смналили води до висоти 25 см. Визначити об’єм води в акваріумі.






Буду радий бачити Ваші побажання та запитання в коментарях.

Немає коментарів:

Дописати коментар