Урок № 9 Лабораторна робота № 3. Вимірювання розмірів малих тіл різними способами


Тема уроку:  Лабораторна робота № 3. Вимірювання розмірів малих тіл різними способами

Мета уроку: ознайомлення з вимірами простору, відповідними одиницями та зв’язками між ними; формування навичок вимірювання лінійних розмірів тіл і площі поверхні, навчити дітей вимірювати лінійні розміри тіл за допомогою різних приладів для вимірювання та визначати площу плоских фігур правильної і неправильної геометричної форми, розвивати мовну і слухову пам’ять та навички роботи з приладами для вимірювання довжини, виховувати в учнів доброзичливість, гуманність, старанність та охайність.
Базові фізичні поняття: площа, одиниці площі
Демонстрації:
Обладнання: лінійка, палетка, брусок, дріб (або горох), пшоно (або мак), голка, нитка (або дріт), мультимедійна дошка, презентація
Тип уроку: комбінований урок







Сім раз відміряй, а один раз відріж.
                                                                          Прислів’я


Хід уроку :
      I.      Організаційний момент
Привітання, перевірка присутніх. Оголошення оцінок за лабораторну роботу № 3.
   II.      Актуалізація опорних знань
Варіант 1
1. (1 бал) Якою літерою позначають час?
а) S ; б) V ; в) m; г) t .
2. (1 бал) Яким приладом вимірюють довжину?
а) Мензуркою; б) термометром; в) лінійкою; г) секундоміром.
3. (2 бали) Макросвіт утворюють тіла, розміри яких приблизно дорівнюють розміру...:
а) атома; б) зорі; в) планети; г) людини.
4. (2 бали) Простір — це...:
а) значення найменшої поділки шкали вимірювального приладу;
б) одне з основних понять фізики, за допомогою якого описують взаємне розташування об’єктів;
в) одне з основних понять фізики, за допомогою якого описують тривалість і послідовність подій;
г) одна з основних фізичних величин.
5. (3 бали) Переведіть у секунди: 8 год, 25 хв, 3 доби.
6. (3 бали) Розташуйте в порядку зростання: 800 хв, 9 год, 15 360 с,1/5 доби.
Варіант № 2
1. (1 бал) Якою літерою позначають температуру?
а) S ; б) V ; в) m; г) t .
2. (1 бал) Яким приладом вимірюють час?
а) Секундоміром; б) термометром; в) вагами; г) мензуркою.
3. (2 бали) Мегасвіт утворюють тіла, розміри яких приблизно дорівнюють розміру...:
а) атома; б) зорі; в) будинку; г) людини.
4. (2 бали) Час — це...:
а) значення найменшої поділки шкали вимірювального приладу;
б) одне з основних понять фізики, за допомогою якого описують взаємне розташування об’єктів;
в) одне з основних понять фізики, за допомогою якого описують тривалість і послідовність подій;
г) одна з основних фізичних величин.
5. (3 бали) Переведіть у секунди: 6 год, 35 хв, 4 доби.
6. (3 бали) Розташуйте в порядку зростання: 400 хв, 11 год, 21 000 с,1/2 доби.
                       III.      Правильні відповіді
1
2
3
4
5
6
варіант 1
г
в
г
б
28 800 с, 1 500 с,
259 200 с
15 360 с,1/5 доби,
9 год, 800 хв
варіант 2
г
а
б
в
21 600 с, 2 100 с,
345 600 с
21 000 с,400 хв,
11 год, 1/2 доби

IV.      Мотивація навчальної діяльності
   V.      Вивчення нового матеріалу
Будь-яке фізичне тіло в просторі має свої характеристики. До найпростіших таких характеристик належать лінійні розміри тіл: довжина, ширина, висота. Оскільки характеристики є фізичними величинами, то їх можна вимірювати.
Ще однією характеристикою тіл є площа поверхні. Це також фізична величина.
Одиницею вимірювання площі в СІ є – квадратний метр (м2)
Але в природі тіла правильної форми зустрічаються дуже рідко. Більшість тіл в природі мають неправильну геометричну форму, де виміряти довжину і ширину тіла чітко не можна. В такому випадку площу поверхні  тіла можна визначити за контуром фігури тіла на папері за допомогою палетки.
Палетка – це прозора пластинка з нанесенною на неї сіткою квадратів певної площі. Площу фігури тоді обчислюють за формулою:, де
 – кількість цілих квадратиків, – кількість нецілих квадратиків, – площа одного квадратика.

  Площі плоских фігур правильної форми обчислюють за допомогою непрямих вимірювань. Спочатку вимірюють довжину і ширину тіла, а тоді користуючись математичними формулами обчислюють площу поверхні тіла.

Назва
Позначення
Одиниці
Прилад
для вимірювання
Площа
S
м2
Палетка

тіл. Дуже корисно знати відповідні формули та вміти ними користуватися.
Площа прямокутника S = ab .
Площа круга 

Дуже важливо також вміти виражати площу у різних одиницях. Можна показати за допомогою рисунків, чому, наприклад, 1 м2= 100 дм2, а не 10 дм2, 1 м3= 1 000 000 см3, а не 100 см3.
Для одиниць площі:
1 м2= (10 дм)2= 100 дм2.
1 м2= (100 см)2= 10 000 см2.
1 м2= (1 000 мм)2= 1 000 000 мм2.
1 км2= (1 000 м)2= 1 000 000 м2.
Лабораторна робота № 3. Вимірювання розмірів малих тіл різними способами
Мета: навчитися вимірювати лінійні розміри тіл за допомогою різних приладів для вимірювання та визначати площу плоских фігур правильної і неправильної геометричної форми.
Обладнання: мірна стрічка; лінійка; деревяний брусок; палетка; нитка; голка.

Експеримент.
1.       Визначте ціну поділки та межі вимірювання лінійки Сл та мірної стрічки Сст.
2.       Виміряйте довжину та ширину вашого підручника фізики лінійкою, мірною стрічкою та обчисліть його площу поверхні.
3.       Виміряйте лінійкою товщину підручника без обкладинок.
4.       Знайдіть кількість аркушів у книзі, використовуючи номери сторінок та обчисліть товщину паперу.
№ з/п
Прилад для вимірювання
Ціна поділки шкали приладу
Межі вимірювання шкали приладу
Довжина тіла , м
Ширина тіла , м
Висота тіла , м
Площа
поверхні тіла
Товщина паперу
d, мм
 м2
см2
1.









2.









5.       Покладіть впритул до лінійки ряд з 20 пшонин. Для зручності рахування та укладання пшонин в ряд скористайтесь голкою. Визначте довжину ряду.
6.       Обчисліть діаметр пшонини методом рядів.
7.       За допомогою нитки та лінійки виміряйте довжину  кривої АВ.


А●
                                                                                      ●В
8.       Знайдіть методом непрямих вимірювань площу однієї клітинки на палетці.
9.       Знайдіть площу фігури, зображеної на рисунку.




































































































































































































































































Опрацювання результатів експерименту.
1.       Чим краще здійснювати лінійні розміри тіл – лінійкою чи мірною стрічкою? Чому?
2.       Як збільшити точність вимірювання фігури за допомогою палетки?
3.       Чому площу тіл правильної геометричної форми не обчислюють за допомогою палетки, а методом непрямих вимірювань?
Висновок


           VI.      Встановлення внутрішньо предметних та між предметних зв’язків
        VII.      Узагальнення знань
Бесіда за питаннями
1. Скільки квадратних сантиметрів у 2 м2? У 50 дм2?
2. Скільки кубічних метрів у 20 л? У 5000 см3?
    VIII.      Підсумки уроку
Інтерактивна вправа «Мікрофон».
Учні по черзі діляться враженнями від уроку (сьогодні на уроці
ми вивчили, ці знання мені згодяться ….).
           IX.      Домашнє завдання
Прочитати матеріал за підручником; вивчити за конспектом;
·                   Чому дорівнює довжина ділянки землі прямокутної форми, якщо її площа 27 кв. м, а ширина – 3м?
·                   Чому дорівнює ширина прямокутника, якщо його площа 4 800 кв.см, а довжина 80см?
·                   Знайдіть сторону прямокутника, площа якого1600кв.м, а друга сторона
40м. Як називається такий прямокутник?



Буду радий бачити Ваші побажання та запитання в коментарях.




Немає коментарів:

Дописати коментар