Тема уроку: Сполучені посудини. Манометри
Мета уроку: сформувати знання про сполучені посудини, про рівень вільної
поверхні рідини в сполучених посудинах для однорідної та неоднорідної рідин;
розглянути практичне застосування сполучених посудин; сформувати знання про принцип дії, будову та роботу
рідинних насосів, манометрів, гідравлічних машин різних типів; формувати
навички користування даними приладами;
розвивати вміння спостерігати та аналізувати фізичні
явища; активізувати розумову і пізнавальну діяльність учнів;
виховувати допитливість, культуру спілкування, сприяти
формуванню особистості.
Базові фізичні поняття: сполучені
посудини, манометри, тиск.
Демонстрації: Модель
сполучених посудин. Рівновага рідини у сполучених посудинах. Водяной U-подібний
манометр. Модель металевого манометра.
Обладнання: сполучені посудини різної форми, манометри (рідинний та металеві),
вода, олія
Тип уроку: засвоєння нових знань
Не
той дурний, хто не знає...,
але
той, хто знати не хоче.
Г.
Сковорода
Хід уроку :
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
Інтерактивна вправа
«Чарівна паличка без повторення»
По естафеті в класі
передається «чарівна паличка». Передаючи паличку, учень повинен до одного і
того самого слова дібрати такі слова, щоб вийшло правильне словосполучення, але
повторюватися не можна.
Наприклад, дано слово
«Торрічеллі». Перший учень додає слово «вчений». Він отримує паличку і
підходить до іншого учня. Простягає йому паличку, вимовляючи початкове слово
«Торрічеллі». Другий учень промовляє: «Придумав дослід». Якщо це правильно, то
паличка переходить далі.
У вправі використовують
кілька початкових слів:
1. Тиск.
2. Атмосферний тиск.
3. Барометр.
Можна вправу проводити
між учнями одного ряду для першого слова, учнями другого – для другого й учнями
третього – для третього.
III. Мотивація навчальної діяльності
Підніміть руки
• хто хоч раз відвідав зоопарк;
• хто бачив слона;
• хто бачив мурахоїда.
Як слон п'є воду? Як
мурахоїд засмоктує мурашок?
Мешканці сучасного Риму
досі користуються залишками водогону, що побудований ще давніми римлянами. (Проілюструвати
картину «Водогінні споруди давнього Риму в їх початковому вигляді».) Погляньте
на картину і скажіть, чим відрізняється цей водогін від сучасного?
Звичайно, набагато
простіше було прокладати труби в землі, але римські інженери в ті часи не знали
про закон сполучених посудин. Вони боялися, що у водоймищах, з'єднаних дуже
довгою трубою, вода не встановиться на одному рівні. Довжина однієї з римських
труб, Аква Марції, 100 км, хоча пряма відстань між її кінцями вдвічі менша.
Римляни надавали водогінним трубам рівномірного ухилу вниз на всьому шляху,
тому часто їм доводилося прокладати труби в обхід. Півсотні кілометрів камінної
кладки довелося прокласти через незнання елементарного закону фізики.
То якого ж закону не
знали римляни? Ми сьогодні дізнаємося. (Оголошення теми уроку.)
IV. Вивчення нового матеріалу
Наллємо в
шкільний прилад «сполучені посудини» підфарбовану воду. Ми
помічаємо, що у сполучених посудинах будь-якої форми поверхня рідини
встановлюється на одному рівні.
Справді, якщо подумки проведемо через середину трубки,
що з’єднує дві посудини, вертикальну площину, то тиски ліворуч і праворуч від
площини будуть рівні відповідно p1 й p2.
Оскільки рідина не перетікає з посудини в посудину, то ,
·
Нерухома однорідна рідина у сполучених посудинах будь-якої форми
встановлюється на одному рівні.
Якщо в сполучені посудини налиті
різні рідини, що не змішуються, то рівень рідин у посудинах може бути не
однаковим.
·
У сполучених посудинах висоти шарів рідин обернено пропорційні густинам
цих рідин.
Сполучені
посудини широко застосовуються в побуті й техніці. Відомий усім чайник являє
собою дві сполучені посудини. За принципом сполучених
посудин діють системи водопроводів. Обов’язковим елементом такої системи є
водонапірна вежа — резервуар, піднятий на таку висоту, щоб рівень води в ньому
був вищеспоруд, до яких подається вода.
Неподалік
від С.-Петербурга знаходиться Петергоф — ансамбль парків, палаців і фонтанів.
Це єдиний ансамбль у світі, фонтани якого (їх понад 100) працюють без насосів і
складних водонапірних споруджень. Тут використовується принцип сполучених
посудин — різниця в рівнях, на яких розташовані фонтани й ставки-водосховища.
Рівень
рідини в сполучених посудинах залежить від зовнішнього тиску. Це явище
використане для побудови рідинних манометрів — приладів для вимірювання тиску.
На рисунку
ви бачите U-подібний манометр із підфарбованою водою. Правий його кінець
сполучається з атмосферою. За допомогою шланга до
манометра приєднана посудина, що на початку досліду теж сполучається з
атмосферою. При цьому рівні води в манометрі перебувають біля відмітки 0 см . Потім, відкачуючи насосом повітря,
зменшують його тиск у посудині. При цьому вода в манометрі зміщується вліво.
З’ясуємо, чому це відбувається.
У манометрі на праву поверхню води діє атмосферний тиск, а на
ліву — менший тиск. Через нерівність тисків вода й зміщується вліво.
Змістившись, вода зупиняється, отже, тиск ліворуч від точки «В» дорівнює тиску
праворуч від неї. Прирівняємо ці тиски:
У лівій частині цієї рівності записана сума тиску в посудині
й тиску стовпа води ліворуч. У правій частині рівності — сума атмосферного
тиску й тиску стовпа води праворуч. Підставляючи чисельні значення, одержуємо:
Звідси:
.
Рівність показує, що щодо атмосферного тиску тиск у посудині
на 4 кПа менше. Це значення ми дізналися саме завдяки манометру. Легко
підрахувати й абсолютний тиск у посудині: .
Отже, U-подібна трубка, заповнена рідиною, є приладом для
вимірювання тиску — відкритим рідинним манометром.
2. Металевий манометр
Рідинний
U-подібний манометр незручний для вимірів, тому що дозволяє одержувати значення
тиску не відразу, а лише після деяких обчислень, крім того, рідину необхідно
наливати до певного рівня. Із цієї причини в техніці набули поширення так звані
металеві деформаційні манометри, що відразу показують вимірюваний тиск.
В основі роботи деформаційного
манометра лежить деформація (вигин) пружної дугоподібної трубки 1. За допомогою
двох тяг 2 рух кінців трубки передається стрілці 3, що закріплена на осі 4.
Кінець стрілки пересувається по шкалі 5. Трубка, стрілка й шкала поміщені
усередину корпуса 6.
Шкала манометра проградуйована в
паскалях, кілопаскалях або атмосферах (атм).
3. Гідравлічні машини
Якщо помістити вантаж на поршень, що закриває вузьку
посудину, то поршень опуститься. Але щоб відновити рівність рівнів рідини в
посудинах, на «широкий» поршень доведеться поставити більший вантаж, ніж той,
що стоїть на «вузькому» поршні. Це легко пояснити, скориставшись законом
Паскаля. Відповідно до цього закону, тиск рідини в обох колінах на одному
рівні однаковий. Однак при цьому сили тиску рідини на поршні різні: при
рівності тисків рідина тисне із більшою силою на поршень, що має більшу площу.
Якщо позначити площі поршнів S1 й S2,
а сили тиску рідини на ці поршні F1 й F2,
то можна записати:
.
Відношення характеризує виграш у
силі, отриманий у даному механізмі. З отриманої формули випливає, що виграш у
силі визначається відношенням площі
Чим більше відношення площ поршнів, тим більше виграш у силі.
Практичним
застосуванням цього правила є гідравлічний прес, підйомник і безліч інших
пристроїв.
Першими
гідравлічними машинами, що застосовувалися ще в давнину, були насоси для подачі
води у водопроводи й фонтани. Підняття
рідини за поршнем лежить в основі роботи всмоктувальних насосів, що піднімають
воду з колодязів.
Насос,
схематично зображений на рисунку, складається із циліндра, усередині якого
ходить угору й униз припасований до стінок поршень 1.
У нижній
частині циліндра й у самому поршні встановлені клапани 2, що відкриваються
тільки нагору. Під час руху поршня нагору вода під дією атмосферного тиску
входить у трубу, піднімає нижній клапан і рухається за поршнем.
Існують насоси, за допомогою яких
зменшують тиск газу,— такі насоси називають розріджувальними. Згадайте, наприклад, насос, за
допомогою якого відкачували повітря з-під скляного ковпака, щоб переконатися в
тому, що для поширення звуку необхідне середовище. Схема дії такого насоса
показана на рисунку.
V. Узагальнення знань
Розв'язування задач
1. На дошці намалювати
два чайники однакової ширини: один високий, другий – низький, але верхня
частина носиків на одному рівні. В який із чайників можна налити більший об'єм
води?
2. Нижню частину сполучених посудин заповнили
ртуттю. У ліве коліно налили гас, а в праве – воду, висота стовпчика якої 48
см. Якої висоти має бути стовпчик гасу, щоб ртуть залишилася на тому самому
рівні?
1.
Чому у відкритому манометрі рівні однорідної рідини в обох колінах
однакові?
2.
За яким принципом влаштований і діє металевий манометр?
3.
Які фізичні закони лежать в основі дії гідравлічної машини?
4.
За якої умови гідравлічна машина дає виграш у силі?
5.
Яке явище використовують у пристрої поршневого водяного насоса?
6.
Чим обмежується висота підняття рідини у всмоктувального насоса?
VI. Підсумки уроку
VII. Домашнє завдання
Буду радий бачити Ваші побажання та запитання в коментарях.
Немає коментарів:
Дописати коментар