Урок № 47 Розв’язування задач. Самостійна робота

Тема уроку: Розв’язування задач. Самостійна робота

Мета уроку: Узагальнити та  систематизувати знання, вміння учнів  про  атмосферний  тиск, гідростатичний тиск, закон Паскаля;  розвивати  експериментальні вміння  учнів, інтерес  до вивчення  фізики; вчити  творчо  мислити, швидко і правильно  орієнтуватись  у  нестандартній  ситуації, формувати  навички  колективної  праці,  вміння  відповідально і зосереджено  працювати.  Виховувати  наполегливість, організованість, активність, вміння спілкуватись, почуття  дружби, взаємодопомоги.                
Тип уроку:   комбінований





Хід уроку :
      I.      Організаційний момент
Перевірка домашнього завдання проводиться в усній формі. По кожній задачі учні по черзі читають короткий запис умови, переведення одиниць величин, називають розрахункову формулу, відповідь, отриману при об­численнях.
   II.      Актуалізація опорних знань
1.Що  таке  атмосфера?
2.Хто  вперше  виміряв  атмосферний  тиск?
3.Чому  не виливається  ртуть  із  трубки  Торрічеллі?
4.Чому  виникає  атмосферний  тиск?
5. Як  змінюється атмосферний тиск  з  висотою?
 Питання до класу
·     Наведіть приклади, які показують, що результат дії сили за­лежить від площі опори, на яку ця сила діє.
·     Що називають тиском?
·     Як позначається і в яких одиницях вимірюється ця фізична величина?
·     Які способи збільшення (зменшення) тиску вам відомі?
·     Чому ріжучі й колючі інструменти чинять на тіла дуже вели­кий тиск?
III.      Самостійна робота
Варіант 1
1. Скільки паскалів міститься в 3,2 кПа?
А. 320.                       Б. 0,0032.                           В. 3200.                             Г. 32 000.
2. Як зміниться тиск, якщо площа, на яку рівно­мірно розподілена вся сила тиску, зменшиться у 5 разів?
А. Збільшиться у 5 разів.          Б. Зменшиться у 5 разів.               В. Не зміниться.
3. Яким приладом вимірюють тиск рідини?
А. Барометром.                       Б. Манометром.                             В. Альтиметром.
4. Який тиск на дно посудини чинить шар гасу висотою 0,5 м? Густина гасу
800 кг/м3.
А. 40000 Па.                    Б. 4 кПа.                       В. 80,5 Па.                         Г. 400 Па.
5. Ви опускаєте палець у склянку з водою (запов­неною не до краю), не торкаючись дна склянки. Чи зміниться при цьому сила тиску води на дно?
А. Не зміниться.                   Б. Збільшиться.                              В. Зменшиться.

6. На якій висоті летить літак-опилювач, якщо барометр у кабіні пілота показує 754 мм рт. ст., а на поверхні землі тиск нормальний?
А. 60 м.                  Б. 66 м.                       В. 167 м.                         Г. 76 м.
Варіант 2
1.  Скільки паскалівміститься в 0,6 МПа?
А. 6000.                       Б. 600 000.                            В. 600.                     Г. 6 000 000.
2. Як зміниться тиск, якщо площа, на яку рівно­мірно розподілена вся сила тиску, збільшиться у 12 разів?
А. Не зміниться.               Б. Збільшиться у 12 разів.          В. Зменшиться у 12 разів.
3.   Яким приладом вимірюють атмосферний тиск?
А. Манометром.                  Б. Барометром.                         В. Альтиметром.
4.  Вага трактора 12 000 Н. Площа опори обох його гусениць 2 м2. Який тиск на грунт чинить трактор?
А. 24 кПа.                  Б. 6 кПа.                       В. 240 000 Па.                    Г. 600 Па.
5.  Чи зміниться тиск води на дно відра (за­повненого не по вінця), якщо у воду опустити м'яч?
А. Не зміниться.                     Б. Зменшиться.                               В. Збільшиться.
6. При вході в станцію метро барометр по­казує нормальний атмосферний тиск. Визначте, на якій глибині знаходиться платформа станції метро, якщо барометр на цій платформі показує 763 ммрт. ст.
А. 30 м.                          Б. 33 м.                          В. 57 м.                         Г. 43 м.
Відповіді
Варіант 1:   В, А, Б, Б, Б, Б.                                       Варіант 2:    Б, В, Б, Б, В, Б.

IV.      Розв’язання задач


   V.      Підсумки уроку
Інтерактивна вправа «Світлофор»
Учитель зачитує твердження. Учні відповіда­ють за допомогою сигнальних кольорових карток:
•    зелений колір (з) — правильно;
•    червоний (ч) — ні;
•    жовтий (ж) — твердження не стосується теми.
Твердження:
1. Гідравлічна машина складається з двох спо­лучених циліндрів різного діаметра, з яких викачано повітря і закрито рухомими поршнями. (ч)
2. За допомогою гідравлічної машини малою силою можна зрівноважити велику силу. (з)
3.  Максимальна висота, на яку можна підняти воду за допомогою насоса, визначається діаметром труби, по якій підіймається вода. (ч)
4. Сила тиску рідини, що діє на поршень, обернено пропорційна площі поршня. (ч)
5. Дію гідравлічної машини можна пояснити, спираючись на закон Паскаля. (з)
6. Гідравлічний домкрат складається з двох циліндрів різних діаметрів і поршнів, розміще­них у них. Поршень малого діаметра одночасно є і поршнем насоса, який нагнітає масло в циліндр великого діаметра. (з)
7. За допомогою гідравлічного домкрата підій­мають автомобіль масою 1 т, прикладаючи силу 500 Н. Отже, площа великого поршня більша від площі малого у два рази, (ч)
VI.      Домашнє завдання



Буду радий бачити Ваші побажання та запитання в коментарях.


Немає коментарів:

Дописати коментар