Тема уроку: Розв’язування задач закон Архімеда. Умови плавання тіл
Мета уроку: з'ясувати умови плавання тіл у рідині;
встановити співвідношення між густиною тіла і рідини; ознайомити з практичним
застосуванням закону Архімеда в судноплавстві та повітроплаванні; формувати
вміння працювати з підручником, лаконічно та коректно ставити запитання;
розвивати творчі здібності, пізнавальний інтерес та критичне мислення учнів;
формувати вміння розв'язувати задачі. Формувати вміння застосовувати закон
Архімеда під час розв’язування типових задач; вміння висловлювати свої думки в
усній та письмовій формі; розвивати логічне мислення
Тип уроку: комбінований
урок
Допитливість
формує вчених та поетів.
Анатоль Франс
Хід уроку :
I. Організаційний момент
Перевірка
присутніх та домашнього завдання
II. Актуалізація опорних знань
Фізичний диктант
Варіант
1
1. Якою літерою
позначається тиск?
2. Хто вперше
продемонстрував дію атмосферного тиску?
3. З колби відкачали половину маси повітря. Як
при цьому зміниться тиск у середині колби? Чому?
4. Які сили діятимуть на тіло, що занурене в
рідину?
5. Сформулюйте закон
Архімеда.
6. Чому в морі легше
плавати, ніж у річці?
7. Запишіть формулу
гідростатичного тиску.
Варіант
2
1. В яких одиницях
вимірюється тиск?
2. Хто вперше виміряв
атмосферний тиск?
3. Повітря в закритій
колбі нагріли. Чи зміниться при цьому тиск на стінки колби? Чому?
4. Які сили діятимуть на
тіло, що плаває на поверхні рідини?
5. Сформулюйте закон
сполучених посудин.
6. Чому важко занурити у
воду відро догори дном?
7. Запишіть формулу
виштовхувальної сили.
III. Мотивація навчальної діяльності
У м. Солотвино
Закарпатської області є, на перший погляд, дивне озеро. З давніх часів люди
вважали, що на його дні живе чаклун, який нікому не дає змогу заходити у його
володіння. Намагався селянин викупати свого коня в озері та не встиг він
ступити в нього, як утратив рівновагу і впав. Предмети, кинуті у воду, не
тонули, а підтримувалися незрозумілою для людей силою. Про це озеро складали
сумні легенди... І вода, і земля тут «прокляті» Богом.
Що ж це за диво-вода у
цьому озері, у якому не тонуть предмети? Чи можна примусити плавати тіло, яке
за звичайних умов тоне у воді?
Демонстрація досліду
У склянку зі щойно
налитою газованою водою киньте виноградину. Вона трохи важча води й опуститься
на дно. Але на неї будуть осідати бульбашки газу, вони, немов повітряні кульки,
обліплять виноградину. Через деякий час виноградина немов підводний човен спливе
вгору.
Поясніть, чому
виноградина сплила вгору?
IV. Вивчення нового матеріалу
FТ = FА; ρТ = ρр – тіло плаває всередині рідини.
FТ > FА; ρТ > ρр – тіло тоне у рідині.
FТ < FА; ρТ > ρр – тіло спливає у рідині.
Розв'язування задач
• Що відбуватиметься з тілом, виготовленим із
корка, якщо його кинути у воду? Перевіримо це на досліді. А якщо це тіло
виготовлене із заліза?
• Щоб переправити вантажівку через річку, що
розлилася, водій вирішив побудувати пліт. У його розпорядженні 20 колод
завдовжки 10 м із площею
перерізу 300 см2.
Чи можлива переправа, якщо маса вантажівки 4 т, а густина колод 600 кг/м3?
(Ні, FА;=
60000 Н, а сила тяжіння FТ
= 76000 Н)
• Повітряну кулю об'ємом 200 м3
наповнено воднем. Маса оболонки кулі 10 кг. Вантаж якої маси може підняти ця
куля? (230 кг)
• Повітряна куля об'ємом 1600 м3,
наповнена теплим повітрям, ширяє на висоті 5,5 км, де густина повітря удвічі
менша, ніж на рівні моря. Яка густина повітря всередині кулі, якщо маса її оболонки
і вантажу 150 кг? (≈ 0,55 кг/м3)
1. Повітряна
куля об’ємом 200 м3 наповнена воднем. Маса оболонки
кулі 10 кг .
Який вантаж може підняти цю кулю?
Розв’язок. Маса водню
. Виштовхувальна сила дорівнює . Піднімальна сила кулі (вага вантажу, що може підняти кулю):
Звідси
Перевірка
одиниць величин:
.
Обчислюємо
масу вантажу:
.
2. Тіло масою 0,5 кг при повному зануренні витісняє
600 см3 рідини. Чи буде воно плавати у воді? У гасі?
3. На
скільки збільшується осадка річкового теплохода, що прийняв вантаж 400 т, якщо
площа перерізу корпуса теплохода на рівні води дорівнює 1600 м2 ?
V. Узагальнення знань
VI. Підсумки уроку
VII. Домашнє завдання
Буду радий бачити Ваші побажання та запитання в коментарях.
Немає коментарів:
Дописати коментар