Тема уроку: Лабораторна робота № 10. З’ясування умов плавання тіла
Мета уроку: Експериментально встановити умови
плавання тіл.
Обладнання: мензурка з водою, пробірка з корком, важільні терези з набором
важків, сухий пісок, фільтрувальний папір, дротяний гачок.
Хід уроку :
I. Організаційний момент
II. Виконання роботи
Положення тіла в рідині залежить
від напряму рівнодійної сили тяжіння і сили Архімеда. Усі висновки, зроблені в
параграфі 38, стосуються тіл, які повністю занурені у воду. Сила тяжіння
визначається шляхом розрахунків за відомою масою, виміряною безпосереднім
зважуванням тіла.
Архімедова сила розраховується за об'ємом пробірки, який визначається за показами мензурки при повному її зануренні. -у цій роботі застосовується пробірка, об'єм якої залишається сталим. Тому й сила Архімеда буде сталою в усіх дослідах. Масу пробірки (і відповідно силу тяжіння, яка діє на неї) змінюють досипанням у неї сухого піску. Для підвищення точності при зважуванні пробірку щоразу висушують промокальним папером.
Металевий гачок дає можливість виймати пробірку з води, не занурюючи для цього руку в посудину.
Архімедова сила розраховується за об'ємом пробірки, який визначається за показами мензурки при повному її зануренні. -у цій роботі застосовується пробірка, об'єм якої залишається сталим. Тому й сила Архімеда буде сталою в усіх дослідах. Масу пробірки (і відповідно силу тяжіння, яка діє на неї) змінюють досипанням у неї сухого піску. Для підвищення точності при зважуванні пробірку щоразу висушують промокальним папером.
Металевий гачок дає можливість виймати пробірку з води, не занурюючи для цього руку в посудину.
Виконання роботи
1. Визначте ціну поділки мензурки.
2. Підготуйте терези для зважування.
3. Відкривши пробірку, засипте в неї на — об'єму сухого піску.
4. Закривши пробірку корком, обережно опустіть її в мензурку.
5. Спостереженням установіть, в якому стані перебуває пробірка (плаває, тоне, спливає).
6. Визначте об'єм пробірки за шкалою мензурки.
7. Вийнявши за допомогою гачка пробірку з води і висушивши її фільтрувальним папером, знайдіть її масу за допомогою важільних терезів.
8. Розрахуйте виштовхувальну силу та силу тяжіння, які діють на пробірку в рідині.
9. Порівняйте силу тяжіння і силу Архімеда.
10. Поступово відсипаючи пісок з пробірки, досягніть того, щоб занурена пробірка плавала в воді на будь-якій глибині, не спливаючи і не тонучи.
11. Вийміть пробірку з води і, висушивши фільтрувальним
папером, знайдіть її масу за допомогою терезів.
12. Розрахуйте виштовхувальну силу і силу тяжіння, які діють на пробірку з піском.
13. Порівняйте силу тяжіння і силу Архімеда для цього випадку.
14. Відсипте пісок із пробірки, залишивши його об'єм близько - від об'єму пробірки.
15. За допомогою гачка занурте пробірку у воду і відпустіть.
16. Простежте за поведінкою пробірки.
17. Розрахуйте силу тяжіння і силу Архімеда та порівняйте їх. Результати вимірювань і розрахунків запишіть у таблицю і зробіть висновок.
1. Визначте ціну поділки мензурки.
2. Підготуйте терези для зважування.
3. Відкривши пробірку, засипте в неї на — об'єму сухого піску.
4. Закривши пробірку корком, обережно опустіть її в мензурку.
5. Спостереженням установіть, в якому стані перебуває пробірка (плаває, тоне, спливає).
6. Визначте об'єм пробірки за шкалою мензурки.
7. Вийнявши за допомогою гачка пробірку з води і висушивши її фільтрувальним папером, знайдіть її масу за допомогою важільних терезів.
8. Розрахуйте виштовхувальну силу та силу тяжіння, які діють на пробірку в рідині.
9. Порівняйте силу тяжіння і силу Архімеда.
10. Поступово відсипаючи пісок з пробірки, досягніть того, щоб занурена пробірка плавала в воді на будь-якій глибині, не спливаючи і не тонучи.
11. Вийміть пробірку з води і, висушивши фільтрувальним
папером, знайдіть її масу за допомогою терезів.
12. Розрахуйте виштовхувальну силу і силу тяжіння, які діють на пробірку з піском.
13. Порівняйте силу тяжіння і силу Архімеда для цього випадку.
14. Відсипте пісок із пробірки, залишивши його об'єм близько - від об'єму пробірки.
15. За допомогою гачка занурте пробірку у воду і відпустіть.
16. Простежте за поведінкою пробірки.
17. Розрахуйте силу тяжіння і силу Архімеда та порівняйте їх. Результати вимірювань і розрахунків запишіть у таблицю і зробіть висновок.
18. Додаткове завдання. Повторіть
п.15. Виміряйте об'єм зануреної частини пробірки, розрахуйте силу Архімеда і
порівняйте її із силою тяжіння. Зробіть висновки.
III. Узагальнення знань
1.
Чому жир у гарячому супі збирається на поверхні?
2. Чому порожня скляна пляшка плаває на поверхні води, а наповнена водою тоне?
3. Чому мильна бульбашка, наповнена повітрям і опущена у вуглекислий газ, не падає на дно?
4. Дерев'яний брусок, що плаває у воді, витісняє 0,5 л води.
Яка вага бруска?
5. На поверхні води у відрі плаває мідна каструля. Чи зміниться рівень води у відрі, якщо каструля потоне? Чому?
6. Тіло, маса якого дорівнює 2,5 кг, повністю занурили у воду. Маса витісненої води виявилася 2 кг. Потоне це тіло в ріди
ні чи спливе на поверхню?
7. Як визначити масу дерев'яної кульки, маючи мензурку з водою?
8. Теплохід переходить із річки в море. Порівняйте виштовхувальні сили, які діють на нього в річці і морі.
9. Із човна зійшла людина масою 75 кг, а замість неї в
човен сіли двоє дівчаток: маса однієї становить 32 кг, а другої - 37 кг. Як змінилася при цьому глибина занурення човна у воду?
10. Океанський нафтоналивний танкер витісняє 82 800 τ
води. Яка вага танкера з вантажем? Який об'єм його підводної частини?
11. Теплохід, вага якого дорівнює 20 000 кН, має макси
2. Чому порожня скляна пляшка плаває на поверхні води, а наповнена водою тоне?
3. Чому мильна бульбашка, наповнена повітрям і опущена у вуглекислий газ, не падає на дно?
4. Дерев'яний брусок, що плаває у воді, витісняє 0,5 л води.
Яка вага бруска?
5. На поверхні води у відрі плаває мідна каструля. Чи зміниться рівень води у відрі, якщо каструля потоне? Чому?
6. Тіло, маса якого дорівнює 2,5 кг, повністю занурили у воду. Маса витісненої води виявилася 2 кг. Потоне це тіло в ріди
ні чи спливе на поверхню?
7. Як визначити масу дерев'яної кульки, маючи мензурку з водою?
8. Теплохід переходить із річки в море. Порівняйте виштовхувальні сили, які діють на нього в річці і морі.
9. Із човна зійшла людина масою 75 кг, а замість неї в
човен сіли двоє дівчаток: маса однієї становить 32 кг, а другої - 37 кг. Як змінилася при цьому глибина занурення човна у воду?
10. Океанський нафтоналивний танкер витісняє 82 800 τ
води. Яка вага танкера з вантажем? Який об'єм його підводної частини?
11. Теплохід, вага якого дорівнює 20 000 кН, має макси
IV. Підсумки уроку
V. Домашнє завдання
Буду радий бачити Ваші побажання та запитання в коментарях.
Немає коментарів:
Дописати коментар