Урок № 52 Розв’язування задач. Підготовка до контрольної роботи

Тема уроку: Розв’язування задач. Підготовка до контрольної роботи

Мета уроку: узагальнити й систематизувати знання з теми; формувати навички розв'язування задач; розви­вати логічне мислення та інтерес до вивчення фізики
Обладнання: плакат, на якому намальоване морське дно, вирізані з картону, риба-їжак, мор­ська зірка, прилипала, актинія, хірург, ізабеліта, амфіпріон, краб; картки для роботи в групах.
Тип уроку: узагальнення й систематизації знань.





Хід уроку :
      I.      Організаційний момент
   II.      Актуалізація опорних знань

Знайди  помилку


Якщо  не  звертати  уваги  на  співвідношення  розмірів  тіл  на  картині, то  і  так  є  помилки:
1.     На  висоті  8 000 м  без  маски?  Отут  вже  льотчикові  не  до  посмішки. Найкраще  сховатися  під  ковпак  герметично  ізольованої  кабіни.
2.     Ого!  І  водолаз  живий? Максимальна  глибина  занурення  людини  60 м.
3.     40 атм? Не  може  бути. Повинно  бути  2,5 – 3  атм.
4.     Не  долетить  куля  до  стратосфери: лопне. Занадто  сильно  надута. Чим  вище  піднімається  куля, тим  більше  роздувається: падає  навколишній  тиск, а  тиск  усередині  кулі  залишається  попереднім. Якщо  зібралися  в  стратосферу, не  переповнюйте  кулю.
5.     А  ця  куля  напевно  має  дірку. Бо  на  висоті  10 км вона  мала б  сильно  роздутися.
6.     Поршневий  усмоктувальний  насос  на  таку  висоту  воду  не  підніме. Він  може  підняти  воду  лише  на  10,3 м, та  й  то  теоретично, а  на  практиці  і  того  менше.
7.     Щоб  будинок  не  осідав, фундамент  будують  ширшим  за  стіни, а  не  навпаки. Тоді  буде  менший  тиск  на  ґрунт.
8.     Кораблик  має  злетіти?  Щоб  він  плавав  має  виконуватися  умова  рівності  сили  тяжіння  і  архімедової  сили.
9.     Не  може  барометр  на  вершині  показувати  менший тиск, ніж  біля  підніжжя.  Тиск  з  висотою  падає, бо  зменшується  густина  і  висота  стовпа  повітря
10. Не  буде  працювати  артезіанський  колодязь. Вода  не  підніметься  вище  найбільшого  свого  рівня.

III.      Мотивація навчальної діяльності
У нас сьогодні незвичний урок. Ми з вами по­мандруємо морськими просторами. (По можли­вості можна використати проектор та мульти­медійну дошку.)
Проектується або вивішується картина морського дна без будь-яких мешканців.
Чого не вистачає на картині цього морського дна? (Морських мешканців.)
IV.      Розв’язання задач
Першою до нас завітала риба-їжак. (Рибу-їжака, вирізану із картону, приклеюємо за допомогою скотча до морського дна) Як ви вважаєте, чому її так називають? Для чого в неї такі колючки? Риба-їжак пропонує нам провести конкурс на найкраще знання формул. (Вручаються куби на гранях яких незакінчені формули або пропущені букви).
Наступною до нас завітала морська зірка.
Цей повільний хижак живиться двостулковими молюсками. Повзає завдяки безлічі трубчастих ніжок із присосками на нижньому боці променів. Втягуючись разом, ці ніжки можуть сягати такої сили, що розкривають стулки черепашок. Може, хтось зможе пояснити, звідки у неї така сила? (Морську зірку, вирізану з картону, за допомогою скотча приклеїти до морського дна.) Вона принес­ла нам завдання: знайдіть зайве та поясніть, чому ви так вважаєте?
Знайди зайве
1. Па, мм рт. ст., Н, кПа, МПа.
2. Архімед, Паскаль, Торрічеллі, Джоуль.
3. Гідравлічний прес, рідинний манометр, баро­метр, домкрат, насос, чайник.
4.  Човен, кит, людина, дельфін, водний мото­цикл.
Відповіді
1.  Зайва одиниця вимірювання Н, усі, що за­лишились, є одиницями вимірювання тиску.
2. Зайве прізвище Джоуля, всі інші вчені вивчали тиск рідин та газів.
3. Барометр, усі, що залишились, є прикладами сполучених посудин.
4. Людина, усі інші  не можуть пе­реміщатися без дії виштовхувальної сили.
Рибалці вдалося впіймати 5 морських жителів, незнайомих для нього. Якщо вам вдасться розшиф­рувати назви цих мешканців, то вони потраплять до нашого морського дна.
Кожна група отримує п'ять різнорівневих зав­дань (рівень визначається *), які вони розподіля­ють між собою самостійно, потім, розв'язавши всі рівняння, вони складають малюнок та читають на­зву морського мешканця.
Завдання для групи 1
Ці рибки живуть у теплих морях. У них із двох сторін хвоста розміщені рухомі шипи, які вони використовують при зіткненні з представниками свого виду. Відомі види, довжина яких становить 50 см. Усього налічують більш понад 50 видів, час­то надзвичайно мальовничого забарвлення.
І**На якій глибині тиск в озері дорівнює 300 кПа?
300 м
20 м
30 м
су
хі
му

2* Тіло об'ємом 2 м3 занурили у воду. Яка архімедова сила діє на нього?
20 кПа
200 Па
1000 Па
р
п
д

3. * Поршень гідравлічного преса площею 180 см2 діє із силою 18 кН. Площа малого поршня 4 см2. З якою силою діє менший поршень на масло в пресі?
40 Н
400 Н
720 Н
о
у
е



4.*** Якої висоти цегляну стіну можна побу­дувати на піщаному грунті, який витримає тиск 35 280 Па? (Густина цегли 1800 кг/м3.)
1,96 см
19,6 м
6,35 м
р
н
м




5. * На яке з тіл, чавунне чи цинкове, діє більша виштовхувальна сила, якщо об'єм тіл однаковий?
На чавунне
Однакова
На цинкове
р
г
к



Завдання для групи 2
Сама по собі ця рибка зовсім звичайна, не виріз­няється розмірами, і плавець вона поганенький. Тоді чим же пояснити її яскраве вбрання? Справа в тому, що вона живе у співдружбі з актиніями. їх жалких щупалець бояться інші морські мешканці. Але цим рибам не страшна зброя актиній. Шкіра риб-клоунів укрита слизом, який захищає від жалких щупалець. Ці риби ніколи далеко від своєї актинії не віддаля­ються. За найменшої небезпеки вони пірнають у гущу щупалець. Ось чому в цієї риби таке забарвлення.
1.** Тиск шару спирту на дно цистерни стано­вить 24 кПа. Якою є товщина цього шару?
2,4 м
3 м
1,2 м
п
ам
к


2. ** Трактор масою 12 т має площу опори обох гусениць 2,4 м2. Який тиск на грунт чинить трак­тор?
50 кПа
288 Па
50 Па
фі
ло
ві



3.* Площа меншого поршня гідравлічного пре­са 10 см2, на нього діє сила 200 Н. Площа більшого поршня 200 см2. Яка сила діє на більший поршень?
4кН
10 Н
40 000 Н
п
н
м



4* Чому в боксі використовують рукавиці?
Зменшити тиск
Збільшити тиск
Збільшити силу удару
рі
ні
мі




5.*** Яку силу треба прикласти, щоб утри­мати під водою шматок коркового дерева масою 20 кг? (Густина корка 250 кг/м3.)
800 Н
600 Н
400 Н
ер
он
ам



Завдання для групи 3
Дуже цікава риба. Відрізняється від інших риб тим, що перший спинний плавник її зміщений до голови і перетворений на спеціальний присосок. Він забезпечує дуже надійне прикріплення, і для зняття цієї риби потрібно просунути її вперед, щоб ослабити вакуум. Якщо ж тягнути рибу за хвіст, то присмоктування тільки посилюється. Мешканці островів у Карибському морі використовують цих риб для полювання на великих морських черепах.
1. * Яка сила чинить тиск 300 Па на поверхню площею 0,2 м2?
600 Н
60 Н
1500 Н
р
п
м



2.**Дерев'яний брусок витісняє собою 0,0005м3 води. Скільки важить брусок?
1; -1,6
2; 4
-2;3
ри
ни
ми



3.** У ліве коліно сполучених посудин налили воду, у праве гас. Висота стовпа гасу 20 см. Розрахуйте, на скільки рівень води в лівому коліні нижче від верхнього рівня гасу.
4 см
16 см
24 см
ли
ки
ши



4*3 колби відкачали половину маси повітря. Як при цьому змінився тиск усередині колби?
Збільшиться
Зменшиться
Не зміниться
ва
па
га




5***Який вантаж утримає на воді пліт,зв'язаний із 25 соснових колод, якщо об'єм кожної колоди в се­редньому дорівнює 0,8 м3, а густина 650 кг/м3?
8 000 кг
280 кг
ла
на
га



Завдання для групи 4
Цих вертких рибок хижаку дуже важко зло­вити. Вони утворюють стійкі подружні пари й охороняють від конкурентів свою частину рифу, де живляться. Вузьким рильцем вони неначе скльо­вують шматочки коралів, губок, водоростей і подрібнюють їх міцними зубами.
1.** Бетонна плита, що має розміри 3,5 х 1,5 х х 0,2 м, повністю занурена у воду. Обчисліть архімедову силу.
231Н
10 500 Н
23 100 Н
а
і
о



2.*Для чого гострять ножі, пилки, сокири, сапи та інші ріжучі інструменти?
Збільшити тиск
Зменшити тиск
Для краси
за
на
ма




3.** Маса каменю 10 кг (густина каменю 2600 кг/м3). Яку силу потрібно прикласти, щоб утримати камінь у воді?
61,54 Н
26000Н
100 Н
бе
не
ге



4.** Поршень гідравлічного преса площею 100 см2 діє з силою 10 кН. Площа малого поршня 5 000 мм2. З якою силою діє менший поршень на мастило в пресі?
5МПа
5кН
рі
ві
лі



5.*** Яка маса рідини в резервуарі у формі па­ралелепіпеда, якщо вона на дно площею 510б см2 чинить тиск 8 кПа?
400 кг
4000 т
40 т
ча
та
ка



Завдання для групи 5
Близькі родичі коралових поліпів. Проте від них відрізняються не тільки великими розмірами, а й способом життя. Живуть одинаками. Усі во­ни – хижаки. Варто якій-небудь необережній тва­рині доторкнутися до їх щупалець – вона зразу ж вражає отрутою жалких клітин. Паралізовану жертву вона повільно підтягує щупальцями до рота. Якщо людина доторкнеться до щупалець, то ризикує одержати сильний опік.
1* Повітря в закритій посудині нагріли. Чи змі­ниться при цьому тиск на стінки посудини?
Зменшиться
Збільшиться
Не зміниться
о
а
у



2* Який тиск чинить стовп води заввишки 250 см? (Густина води 1000 кг/м3.)
25кПа
2500 кПа
2,5 кПа
к
н
р



3.** Яка висота гори, якщо біля її підніжжя тиск нормальний, а на вершині
695 мм. рт. ст.?
650 м
690 м
715 м
ли
ни
ти



4. * Модель корабля, маса якої 50 г, плаває у воді. Чому дорівнює архімедова сила, що діє на модель?
0,5 Н
50 Н
ні
кі
ді



5.*** На столі лежить металева пластина за­втовшки 3 см і створює на стіл тиск 2,34 кПа. Яка густина металу?
7800 кг/м3
2340 кг/м3
7020 кг/м3
я
ля
ся



Після закінчення роботи учні зачитують інфор­мацію про морського мешканця та прикріплюють його на морське дно.
Відповіді
Група 1 хірург.
Група 2 амфітріон.
Група 3 прилипала.
Група 4 ізабеліта.
Група 5 актинія.
До нас завітали ще гості – краби. Цих десятиногих раків легко впізнати за округлим щи­том, що покриває весь тулуб. Деякі з них їстівні. Краби часто ховаються між камінням і водорос­тями. Живляться мертвечиною і дрібними без­хребетними. (Прикріпити краба до морського дна.)
Вони принесли завдання групам. Яка група швидше знайде всі пари, встановить аналогії між об'єктами, її учасники отримають додаткові бали. Звернімо увагу, що аналогія полягає не у зовнішній схожості. Ця схожість має бути в одному призна­ченні об'єктів, у їх технічній суті та результаті дії. (Використовуємо приклади «Аналогів винаходів у природі» А. Давиденко.)

Завдання для групи 1
Винахід
Можливий його аналог у природі
1. Насос для перекачу­вання рідини
1.Оса
2. Дельтаплан
2. Дихальні труби де­яких водяних жуків
3. Акваланг
3. Серце тварини
4. Присоска
4. Кажан
5. Шприц
5. Риба-прилипала

Завдання для групи 2
Винахід
Можливий його аналог у природі
1. Балон з киснем для дихання під водою
1. Квіти, які реагують на зміну пори доби
2. Годинник
2. Шкаралупа горіха
3. Піпетка
3. Водяний павук, який, опускаючись під воду, бере з собою бульбашку повітря
4. Фонтан
4. Подовжений хобот морського коника
5. Човен
5. Гейзер

Завдання для групи 3
Винахід
Можливий його аналог у природі
1. Присоска
1. Копита північного оленя
2. Пристрій для регулювання глибини занурення підводного човна у воду
2. П'явка
З.Снігоступи
3. Хобот слона
4. Весло
4. Повітряний міхур у риб
5. Шланг протигаза
5. Хвіст бобра

Завдання для групи 4
Винахід
Можливий його аналог у природі
1. Гелікоптер
1. Шуліка
2. Дія насоса
2. Підводне гніздо прісноводного павука-сріблянки
3. Дзвін водолазний
3. Кровоносна система тварин
4. Ласти для підводно­го плавання
4. Дихання тварин
5. Трубопровід
5. Лапи жаб та качок

Завдання для групи 5
Винахід
Можливий його аналог у природі
1. Ласти для підводного плавання
1. Насіння клена
2. Лопасть літака або гелікоптера
2. Кит
3. Літак
3. Насіння кульбаби
4. Парашут
4. Птах
5. Підводний човен
5. Плавники риб
Відповіді
Група 1:                  1 — 3;2 — 4;3 — 2; 4 —5; 5 — 1.
Група2:                   1 — 3;2 — 1;3 — 4;4 — 5; 5 — 2.
Група 3:                 1 2; 2 — 4; 3 1; 4 — 5; 5— 3.
Група4:                  1 — 1; 2 —4; 3 —2; 4 —5; 5 — 3.
Група 5:                1 —5; 2 — 1; 3 — 4; 4 — 3; 5 —2.


   V.      Узагальнення знань
VI.      Підсумки уроку
Підбити підсумки подорожі. Виставити оцінки учням.
VII.      Домашнє завдання




Буду радий бачити Ваші побажання та запитання в коментарях.

Немає коментарів:

Дописати коментар