Тема уроку: Закон збереження й перетворення енергії в механічних процесах та його практичне застосування
Мета уроку: з‘ясувати взаємний зв‘язок потенціальної та кінетичної
енергії, встановити закономірності цього зв‘язку; розкрити сутність закону збереження
енергії в механічних процесах; показати учням універсальність закону збереження
і перетворення механічної енергії; сформувати вміння розв‘язувати задачі,
використовуючи закон збереження і перетворення механічної енергії; розвивати
пізнавальний інтерес учнів до теми та предмету фізики взагалі, розширювати
світогляд; виховувати вміння бачити фізику навколо себе; формувати усвідомлення
універсальності фізичних законів; розвивати логічне мислення, вміння
встановлювати причинно-наслідкові зв‘язки, використовувати одержані знання під
розв‘язування задач.
Базові
фізичні поняття: енергія, кінетична енергія, потенціальна енергія, збереження енергії, повна
механічна енергія.
Демонстрації:
Перетворення енергії при коливаннях вантажу на нитці.
Перетворення енергії при коливаннях вантажу на пружині
Обладнання: маятник Максвелла (підв'язане до
перекладини дерев'яне коліщатко, в центрі якого прикріплені виступи на міцних
нитках), кулька на нитці, штатив, важок, пружина.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку :
I. Організаційний момент
Привітання, перевірка присутніх.
II. Актуалізація опорних знань
Задача 1. Брати-близнюки
Петро та Павло, які мають однакову масу, забігли до школи і збили з ніг різну
кількість своїх однокласників. Відомо, що швидкість Петра була значно більшою
за швидкість Павла. Хто з двох братів-бешкетників, які вбігли до школи, мав
більшу кінетичну енергію?
Відповідь: якщо маси двох братів однакові, то більшу
кінетичну енергію мав той брат, чия швидкість була більшою.
Задача 2. Яка енергія
краща: потенціальна чи кінетична?
Відповідь: це кожен вирішує для себе сам. Наприклад, комусь
більше подобається ще висіти, а комусь – уже падати.
1. Чому спортсмен перед стрибком робить розбіг?
2. Два електропоїзди рухаються з
однаковою відносно землі швидкістю, але перший має шість, а другий — дев’ять
вагонів. Який з них має більшу кінетичну енергію?
3. Яким молотком — легким або важким — можна забити цвях за меншу
кількість ударів? Чому?
Гра «Вгадай мене»
На столі
вчителя лежить купка карток, на яких написано:
·
Зумовлена взаємодією тіл або частин одного тіла;
·
Її має шайба, що рухається по поверхні льоду;
·
Назва походить від латин. «сила, можливість»;
·
Залежить від маси тіла та його швидкості;
·
Позначається символом Wп;
·
Обчислюється за формулою mv2/2;
·
Обчислюється за формулою mgh;
·
В сумі з потенціальною енергією дає повну механічну
енергію тіла;
·
Залежить від висоти над поверхнею Землі і маси тіла;
·
Позначається символом Wк;
·
Її мають пружно деформовані тіла;
·
Назва походить від грец. «рух»;
·
Робота з піднімання тіла дорівнює її зміні;
·
Зумовлена рухом тіла.
На дошці записані терміни: потенціальна енергія, кінетична енергія.
Два учні виходять до вчительського столу
і вибирають ті картки, які, на їх думку підходять до запропонованих їм понять.
Зачитують вголос усе, що вони обрали, а учні класу рецензують їх відповіді.
III. Мотивація навчальної діяльності
Демонструємо дослід: візьмемо маятник Максвелла (підв'язане до
перекладини дерев'яне коліщатко, в центрі якого прикріплені виступи на міцних
нитках), накрутимо нитки на виступи, а потім відпустимо коліщатко. Воно
опускається вниз, а потім піднімається вгору і так кілька разів.
Запитання до учнів
— Коли ми підняли коліщатко на деяку висоту, якої енергії воно
набуло?
— Коли опустилося в нижню точку, що сталося з потенціальною
енергією?
— Куди поділася потенціальна енергія?
— Яку енергію має коліщатко, коли піднімається вгору?
— Яку енергію має коліщатко, коли піднімається в найвищу точку
своєї траєкторії?
— Чи можна сказати, що потенціальна енергія перетворюється на
кінетичну і навпаки?
— Чому тіло через деякий час зупиняється? Демонструємо дослід
коливання кульки на нитці і ставимо аналогічні запитання. Демонструємо дослід
коливання важка на пружині і ставимо аналогічні запитання.
Отже, за умови відсутності сили тертя потенціальна енергія тіла
зменшується настільки, наскільки збільшується її кінетична енергія і навпаки,
тобто повна механічна енергія тіла не змінюється.
Теоретичні та експериментальні дослідження дозволили сформулювати
закон збереження механічної енергії:
У системі тіл, які
взаємодіють тільки силами пружності й силами тяжіння, повна механічна енергія
не змінюється.
Цей закон можна записати за допомогою формули:
Wп1 + Wк1 = Wп2 +Wк2
Якщо на тіла діють сили тертя, то повна механічна енергія
зменшується, деяка її частина переходить в інший вид, наприклад, у теплову.
Доведемо, що
якщо опором повітря можна знехтувати, сума кінетичної й потенціальної енергій
падаючого тіла залишається незмінною, тобто механічна енергія тіла
зберігається.
Нехай вантаж масою m падає без початкової швидкості з висоти H.
У початковому стані потенціальна
енергія вантажу E=mgh, а його кінетична
енергія E=0 . Таким чином, початкова механічна енергія вантажу Eп+Eк=mgh.
На деякій висоті h<H потенціальна
енергія вантажу E=mgh .
Щоб знайти кінетичну енергію вантажу
на висоті h, тобто коли він зробив
переміщення S=H-h , скористаємося
тим, що при вільному падінні без початкової швидкості формула має вигляд
Отже,
Отже, повна механічна енергія вантажу на будь-якій висоті
h<H дорівнює
, тобто дорівнює його початковій енергії. А це й означає,
що механічна енергія при
падінні
вантажу зберігається.
Це твердження називають законом
збереження механічної енергії.
Помітимо, що збереження
механічної енергії не означає збереження кінетичної й потенціальної енергій
окремо: так, при падінні тіла його потенціальна енергія перетворюється в
кінетичну, а при коливаннях маятників потенціальна й кінетична енергії
неодноразово перетворюються одна в одну.
IV. Вивчення нового матеріалу
V. Узагальнення знань
1.
Тіло кинуто з поверхні Землі вертикально вгору з
початковою швидкістю 30 м/с. На яку висоту воно підніметься.
2.
Тіло падає з висоти 20 м . На якій висоті від поверхні Землі
кінетична і потенціальна енергії тіла будуть однаковими. Опором повітря
знехтувати.
3.
Тіло кинуто вертикально вгору зі швидкістю 20 м/с. На
якій висоті від поверхні Землі швидкість тіла зменшиться удвічі?
4.
Задача від Григорія Остера
Джон Леннон впустив окуляри на барабан. Окуляри підстрибнули 7
разів і залишилися лежати нерухомо. Скільки разів кінетична енергія окулярів,
які зіскочили з носа славетного музиканта, перетворювалася на потенціальну?
5.
Відповідь: 7 разів. Але про всяк
випадок полічіть самі.
6.
З льодяної гірки на санчатах з'їжджає хлопчик.
Санчата виїжджають на тротуар, який посипано піском, і зупиняються. Які перетворення
енергії при цьому відбуваються?
7.
Під час скочування санок з гори їхня швидкість
безперервно збільшується. Чому?
VI. Підсумки уроку
Вправа
«Незакінчене речення»
Учні продовжують
речення:
На уроці я:
— Дізнався...
— Зрозумів...
— Навчився...
— На наступному
уроці я хочу...
VII. Домашнє завдання
Розв'язати
задачу: Тіло вільно падає з висоти 40 м. На якій висоті
потенціальна і кінетична енергія тіла зрівняються? Опором повітря
знехтувати

Немає коментарів:
Дописати коментар