Урок № 18 Розв'язування задач з теми нерівномірний рух. Середня швидкість


Тема уроку: Розв'язування задач.

Мета уроку: Закріпити розуміння прямолінійного рівномірного руху, швидкості. Навчити розв’язувати типові задачі, навчитись вимірювати швидкість тіла при прямолінійному  рівномірному русі, виховувати вміння працювати в групах
Обладнання: рухома модель дитячого автомобіля, дерев’яна дощечка, штатив з муфтою і лапкою, лінійка, секундомір.
Тип уроку:  урок контролю й оцінювання знань





Хід уроку :
      I.      Організаційний момент
Привітання, перевірка присутніх, перевірка виконання домашньої задачі.
   II.      Актуалізація опорних знань

Даний урок має чітку спрямованість: формування в учнів практичних навичок і вмінь. Урок необхідно почати з короткого повторення попереднього матеріалу у формі фронтального опитування, звертаючи особливу увагу на розуміння учнями фізичного змісту середньої швидкості. Закріпленню знань з теми «Середня швидкість» сприяє адекватний підбір якісних і розрахункових задач.
1. Поміркуй і відповідай
3. Чи може перемогти в бігу спортсмен, що володіє стрімким стартом, блискавичним фінішем, але поступається суперникам у середній швидкості на дистанції, що розігрується
Навчаємося розв’язувати задачі
 1.      Спортсмен біжить стадіоном. Перший круг він про­біг зі швидкістю 12 км/год, а другий — зі швидкіс­тю 10 км/год. Яке коло й у скільки разів спортсмен пробігає довше?
 2.      Велосипедист проїхав велотреком чотири круги. Перші два круги велосипедист проїхав зі швидкіс­тю 48 км/год, а решту — зі швидкістю 40 км/год. У скільки разів відрізняється час проходження пер­шої і другої половини дистанції?
 3.      Мотоцикліст першу половину часу їхав зі швидкіс­тю 100 км/год, а другу — зі швидкістю 80 км/год. У скільки разів відрізняються шляхи, які проїхав мотоцикліст за першу і другу половини часу?
 4.      Хлопчик пройшов деякий час зі швидкістю 4 км/год, везучи велосипед у руках, а потім стільки ж часу їхав на велосипеді зі швидкістю 16 км/год. У скіль­ки разів відрізняються шляхи, які пройшов та про­їхав хлопчик?
 5.      Кожні 15 хв тіло долає 150 м. Чи можна стверджу­вати, що тіло обов’язково рухається рівномірно?
 6.      Опишіть нерівномірний рух, при якому кожні 4 хв тіло проходить 400 м.
 7.      Автомобіль проїхав 50 км за 0,5 год, а потім ще 150 км за 2 год. Обчисліть середню швидкість ав­томобіля на всьому шляху.
 8.      Юнак пройшов 3 км за 40 хв, а потім проїхав авто­бусом 17 км за 20 хв. Обчисліть середню швидкість юнака на всьому шляху.
 9.      На перегонах велосипедист проїхав спочатку 15 км зі швидкістю 45 км/год, а потім ще 28 км зі швид­кістю 42 км/год. Обчисліть середню швидкість ве­лосипедиста на всій дистанції.
 10. Автомобіль проїхав 45 км зі швидкістю 90 км/год, а потім ще 75 км зі швидкістю 100 км/год. Обчис­літь середню швидкість автомобіля на всьому шляху.
 11.    Спортсмен біжить стадіоном. Перший круг він про­біг зі швидкістю 11 км/год, а другий — зі швидкіс­тю 9 км/год. Обчисліть середню швидкість бігуна протягом двох кругів.
 12.    Велосипедист проїхав велотреком чотири круги. Пер­ші два круги він проїхав зі швидкістю 48 км/год, а решту — зі швидкістю 42 км/год. Обчисліть се­редню швидкість спортсмена на всьому шляху.
 13.    Мотоцикліст першу половину часу їхав зі швидкіс­тю 100 км/год, а другу — зі швидкістю 80 км/год. Обчисліть середню швидкість мотоцикліста на всьо­му шляху.
 14.    Хлопчик пройшов деякий час зі швидкістю 4 км/год, везучи велосипед у руках, а потім стільки ж часу їхав на велосипеді зі швидкістю 16 км/год. Обчис­літь середню швидкість руху хлопчика на всьому шляху.
 15.    Автобус проїхав першу половину часу зі швидкіс­тю 60 км/год. З якою швидкістю автобус їхав дру­гу половину часу, якщо його середня швидкість на всьому шляху становила 50 км/год?
 16. Автобус проїхав першу половину шляху зі швидкістю 60 км/год. З якою швидкістю автобус їхав дру­гу половину шляху, якщо його середня швидкість на всьому шляху становила 48 км/год?
 17.    Відстань між двома станціями, де курсує елек­тричка, дорівнює 56 км. В один бік електричка їде 1 год 20 хв, а на зворотний шлях витрачає 1 год 10 хв; на кінцевій станції стоїть 10 хв. Визначте середню швидкість електрички на всьому шляху. Якою була б середня швидкість електрички, якби тривалістю зупинки можна було знехтувати?
18. Хлопець пробіг 600 м до магазину за 4 хв. Зробивши покупку, він спокійною ходою повернувся додому за 8 хв. Скільки часу провів хлопець у магазині, якщо його середня швидкість становила 3,6 км/год?
 19.    На перевал туристична група піднімалася зі швид­кістю 2 км/год, а спускалася з іншого боку гори зі швидкістю 4 км/год. Якою була середня швидкість групи на всьому шляху, якщо на підйом було витра­чено 3/4 всього часу?
 20.    Катер пройшов річкою від пристані А до приста­ні В за течією 20 км, а потім, не зупиняючись, по­вернув назад. На весь шлях було витрачено 2 год. З якою швидкістю катер ішов проти течії, якщо його швидкості вниз за течією та вверх проти течії відрізнялися в 2 рази?
 21.    Під час змагань з воєнно-прикладних видів спор­ту спортсмен повинен пробігти крос та, не гаю­чи часу, перепливти озеро. З якою швидкістю має бігти спортсмен, щоб побити рекорд, який стано­вить 20 хв? Довжина кросової дистанції становить  4     км, ширина озера — 500 м. Спортсмен біжить у 5 разів швидше, ніж пливе.
 22.    Щоб потрапити зі Львова у віддалений куточок
Карпат, група туристів проїхала 3/4  шляху автомобілем по дорозі, а решту шляху — на конях гірськи­ми стежками. Обчисліть середню швидкість групи, якщо швидкість автомобіля дорівнювала 90 км/год, швидкість коней — 6 км/год.
23. З міста до передмістя вирушив автобус, але, проїхав­ши 15 км, зламався. Решту шляху пасажирам довело­ся йти пішки. Яку відстань пройшли пасажири, якщо швидкість автобуса становила 60 км/год, швидкість ходьби — 5 км/год, середня швидкість — 16 км/год?
 24.    Турист проїхав півшляху на автобусі зі швидкістю 75 км/год, а решту пройшов пішки. Якою була швид­кість ходьби туриста, якщо він їхав 1/16 всього часу?
 25.    Не чекаючи шкільного автобуса, школяр пішов зі школи додому пішки. На півдорозі його наздогнав автобус і довіз додому. З якою швидкістю їхав ав­тобус, якщо школяр ішов всього часу зі швид­кістю 4 км/год?        
 26.    Хлопчик їхав на велосипеді зі швидкістю 24 км/год, а потім ішов пішки зі швидкістю 4 км/год. Яку час­тину всього шляху і яку частину всього часу руху хлопчик їхав, якщо за 2 год він подолав 16 км?
 27.    Туристична група йшла рівниною зі швидкіс­тю 3 км/год, піднімалася пагорбом зі швидкістю 2 км/год, потім спускалася униз тією самою стежи­ною зі швидкістю 6 км/год та знову йшла рівниною до свого табору зі швидкістю 3 км/год. Якою була середня швидкість групи на всьому шляху?
 28.    З воєнного містечка на полігон, який розташова­ний на відстані 12 км, потрібно доставити групу військовослужбовців. Автобус за рейс може взяти тільки півгрупи, пального в баку вистачає на 12 км. За який мінімальний час можна доставити на по­лігон всю групу, якщо автобус їде зі швидкістю 30 км/год, а військовослужбовці йдуть маршем зі швидкістю 6 км/год?
Відповіді
1.Другий круг 1,2 разу довший.
2. Друга ділянка у 1,2 разу довша.
3. За першу половину часу у 1,25 разу більше.
4.Хлопчик проїхав у 4 рази більший шлях, ніж пройшов.
5. Ні.
7.80 км/год.
8. 20 км/год.
9. 43 км/год.
10. 96 км/год.
11. 9,9 км/год.
12. 44,8 км/год.
13. 90 км/год.
14. 10 км/год.
15.40 км/год.
16.40 км/год.
17.42 км/год, 44,8 км/год.
18.8 хв.
19. 2,5 км/год.
20. 15 км/год.
21. 19,5 км/год.
22. 20 км/год.
23. 5 км.
24. 5 км/год.
25. 36 км/год.
26. 3/5 шляху і 1/5 часу.
27.З км/год.
28. 1 год 12 хв.

III.      Підсумки уроку
IV.      Домашнє завдання




Буду радий бачити Ваші побажання та запитання в коментарях.

4 коментарі: