Тема уроку: Початкові відомості про будову атома. Ядерна модель атома. Електрони. Йони.
Мета уроку: Навчальна: дати учням початкову інформацію про будову атома; дати поняття про йони як заряджені частинки; формувати науковий світогляд;
Розвивальна: розвивати уяву, вміння спостерігати і робити висновки;
Виховна: виховувати потребу в знаннях, інтерес до предмету.
Базові фізичні поняття:йон, атом, молекула, речовина
Обладнання: мультимедійний проектор, комп’ютер, презентація
Міжпредметні зв’язки: математика, природознавство, хімія
Хід уроку :
I. Організаційний момент
1) Привітання.
2) Перевірка домашнього завдання.
II. Актуалізація опорних знань
1. Інтерактивна вправа « Коректор».
Вставте пропущені літери в термінах і сформулюйте їхні визначення.
Пр… да, фіз.…а, м…рія, речо…а,п…е, я…ща, а…м,мо…ла .
2. Фізичний диктант.
З даного переліку занесіть у відповідні графи фізичні тіла та речовини: мавпа, крапля, гума, цеглина, срібло, багаття, лінійка, Місяць, алюміній, дерево, азот, колесо, деревина, пластилін, кисень.
Таблиця № 1
Фізичні тіла
| |
Речовини
|
3. Наведіть по три приклади фізичних тіл, які можуть бути зроблені із скла та алюмінію.
Таблиця №2
Речовина
|
Фізичне тіло
|
Скло
| |
Алюміній
|
Перевірка фізичного диктанту. За правильно заповнені таблиці учні отримують 4 бали.
III. Мотивація навчальної діяльності
IV. Вивчення нового матеріалу
«Якби я захотів читати, не знаючи літер, це було б безглуздям. Так само, якби я хотів аналізувати явища природи, не маючи ніякого уявлення про будову речовини, це було б таким самим безглуздям»
М.В.Ломоносов
Основні етапи розвитку вчення про будову атома.
I етап – давньогрецькі вчені (зокрема, Демокрит) близько 2500 років тому дійшли висновку, що тіла, які нас оточують, лише здаються нам суцільними (неподільними), а в дійсності складаються з дрібних, невидимих оку частинок, які вони називали атомами («атом» – з грецької мови – «неподільний»).
II етап – М. В. Ломоносов робить висновок: «Фізичні тіла розділяються на дуже малі частинки, невидимі людським оком, тобто тіла складаються з невідчутних фізичних частинок».
III етап – ядерна модель будови атома Е. Резерфорда:
• Атоми складаються з позитивно зарядженого ядра й електронної оболонки.
• Заряд ядра атома і сумарний заряд усіх електронів однаковий. Атом електрично нейтральний.
• Електрони рухаються навколо ядра.
• Ядро складається з протонів і нейтронів.
• Заряд ядра дорівнює порядковому номеру елемента в періодичній системі.
— А що буде, якщо кількість протонів і електронів у атомі буде різною?
Він набуде заряду, причому :
якщо np < ne-, то негативного;
якщо np > ne-,то позитивного.
Заряджені частинки називаються йонами.
Що ж нам відомо на сучасному етапі про атоми і молекули?
1. Речовина складається з молекул, молекули – з атомів, атоми – з більш елементарних частинок. Своєю будовою атом нагадує нашу Сонячну систему: посередині крихітне ядро, навколо якого рухаються електрони. Ядро має позитивний електричний заряд, а електрони – негативний. До складу ядра входять два типи частинок: нейтрони (нейтральні частинки) та протони (вони мають позитивний електричний заряд). Атом загалом не має заряду, тобто він нейтральний.
2. Залежно від агрегатного стану речовини молекули знаходяться на певній відстані одна від одної. (Доказом наявності проміжків між молекулами твердих тіл може слугувати той факт, що під великим тиском – декілька тисяч атмосфер – масло просочується крізь товстостінну сталеву посудину, у якій воно знаходиться. Маленькі крапельки масла виступають на зовнішній поверхні, не призводячи до її руйнування.)
3. Молекули перебувають у стані безперервного хаотичного руху. Цей рух зупинити неможливо. (Дослідницький практикум: розчинення кристалів перманганату калію у воді.)
4. Молекули взаємодіють між собою із силами притягання і відштовхування (сили відштовхування набагато більші, ніж сили притягання на малих відстанях, але досить швидко зменшуються, якщо збільшити відстань між молекулами).
V. Встановлення внутрішньо предметних та між предметних зв’язків
VI. Узагальнення знань
VII. Інтерактивна вправа «Вірю , не вірю»
Учням пропонується відповісти на запитання, що починаються словами «Чи вірите ви в те, що…»
Ø Атом – це складна система, що складається з ядра та електронної оболонки.
Ø В центрі атома знаходиться – ядро.
Ø Ядро атома не має заряду.
Ø Навколо ядра рухаються електрони.
Ø Ядро складається з протонів, нейтронів та електронів.
Ø Протони - заряджені позитивно частинки.
Ø Нейтрони заряджені негативно.
Ø Йон – це заряджений атом.
Ø Йон може мати як позитивний так і негативний заряд.(Слайд 13)
Хвилинка цікавої фізики
Щоб зрозуміти, чому ми не бачимо молекул і атомів – частинок, з яких складаються тіла, потрібно навести такі приклади-порівняння, до яких вдаються вчені:
ØЯкщо викласти в ряд сто мільйонів молекул води, то отримаємо ланцюжок довжиною близько 2 см.
ØМолекула водню в стільки разів менша за яблуко, у скільки разів яблуко менше за земну кулю.
ØЯкби атоми збільшилися до розмірів маленької краплі води, то така крапля могла б накрити досить велике місто.
ØЯкби всі тіла стали довшими в мільйон разів (при цьому зріст середньої людини дорівнював би 1600 км, а товщина її пальця 10 км), то й тоді розмір молекули становив би половину крапки друкованого шрифту підручника з фізики.
ØУ 1 см3навколишнього повітря міститься така кількість молекул, що коли скласти стільки ж піщинок, то утвориться величезна піщана гора, яка може «закрити» багатоповерховий будинок. (Слайд 14)
VIII. Підсумки уроку
Метод «Незакінчені речення»
-Цей урок дав мені знання про …
-Сьогодні на уроці я зрозумів, що…
IX. Домашнє завдання
1.Опрацювати текст §
2.Записати в зошит характерні ознаки будови газоподібних, рідких,твердих тіл;

Буду радий бачити Ваші побажання та запитання в коментарях.
Дуже якісний урок дякую
ВідповістиВидалити